Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Mark Zuckerberg, Facebook Meta için Fikirlerini Değiştiriyor Mu?

Paylaş

Facebook Meta CEO’su Mark Zuckerberg, katıldığı sanal bir konferansta yatırımcılarla görüştü. Buna göre Zuckerberg, yatırımcılara Metaverse beklentilerini azaltmalarını söyledi. Ayrıca şirketin, 3-5 yıl daha Metaverse yatırımlarından zarar edeceğini de ekledi. NFXhaber olarak, detayları sizin için derledik.

Facebook Meta, Metaverse’den para kaybediyor

Bilindiği üzere Facebook, geçtiğimiz yıllarda bir hamle yaparak adını Meta’ya çevirdi. Bunun sonucunda şirket, bir sosyal medya devinden, Metaverse odaklı bir markaya dönüştü. Değişiklik, 2021’nin Ekim ayında CEO Mark Zuckerberg tarafından duyuruldu. Zuckerberg, şirketin ana hedefini ve iş modelini Metaverse üzerine inşa edeceklerini açıkladı.

O zamandan beri Facebook Meta, Web3 ve Metaverse alanlarında çeşitli hamleler yaptı. Buna göre şirket, kendi Metaverse platformu olan Horizon Worlds’ü kurdu. Ayrıca, çeşitli Web3 ürünlerini ve özelliklerini sosyal medya platformlarında kullanıma sundu. Facebook’un Metaverse inşa etmek için 10 milyar dolar harcamasının ardından, Meta hisseleri çöktü. Bunun nedeni, hisselerin yeterince kârlılık sağlamamasıydı.

Ve şimdi, Zuckerberg’in şirketin önümüzdeki 3-5 yıl boyunca para kaybetmeye devam edeceğini söyledi. Buna göre, yatırımcıların daha fazla para kaybetmeye katlanmaları gerekecek. Açıklama çarşamba günü geldi. Sanal bir konferans aracılığıyla konuşan Meta CEO’su, Metaverse projelerinin önümüzdeki birkaç yılda önemli miktarda para kaybedeceğini söyledi.

Asla piyasaya çıkmayan ürünler

Bu yılın başlarında Facebook Meta, Metaverse iletişimini güçlendireceğini söylediği bir teknoloji tanıttı. Bu, yapay zekâ teknolojisini kullanan devasa bir süper bilgisayarı içeriyordu. Şirket, süper bilgisayarın bu yaz faaliyete geçmesini planlıyordu. Ancak o zamandan beri, hiçbir güncelleme yapmadı.

Zuckerberg, geliştirilmekte olan bazı ürünlerin en az 10-15 yıl daha pazara hazır olamayabileceğini söyledi. Bunun sonucunda, şirketin yatırım yaptığı bazı ürünlerin, belirsiz geleceğini gözler önüne serdi. Zuckerberg, Bloomberg’e göre hissedarlara verdiği demeçte şunları açıkladı:

“Donanımı herkes için mümkün olduğunca uygun fiyatlı hale getirmek ve dijital ekonominin büyümesini sağlamak istiyoruz.”

Facebook Meta, vizyonunu mu değiştirecek?

Facebook Meta, Zuckerberg’in vizyonu üzerinde çalışmak için şimdiden 10 bin kişiyi işe aldı. Bununla birlikte şirket, 10 bin kişiyi daha işe almayı planlıyor. Sosyal medya holdingi, belirsiz ekonomik durum nedeniyle işe alımları durdurdu. Bunun ardından Analistler, şirketin Metaverse planlarını tamamen sona erdirme ihtimali üzerinde duruyor.

Metaverse, içerik oluşturucuların ve işletmelerin sanal ürünler satarak bir ekonomik sistem oluşturduğu sürükleyici bir alan. Çarşamba günkü toplantıda Zuckerberg, hissedarların, “şirketin Metaverse projesine devam edip etmeyeceği konusundaki şüpheleri” nedeniyle önerilen oylamayı reddetti.

Benzer Yazılar

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...

Walmart, Pudgy Penguins Oyuncaklarıyla Yenilikçi Bir Adım Atıyor

Walmart, Web3 alanında attığı adımlarla dikkat çekmeye devam ediyor....

Büyük Şirketler NFT’lerin Yükselişini Kurtarabilir Mi?

Birçok büyük şirket, değerlerinin düşüşüne rağmen hala NFT'lere büyük...

Solana, Magic Eden ile Birlikte cNFT’lerle Ölçeklenebilir ve Uygun Maliyetli Bir NFT Pazarı Sunuyor

Solana'nın sıkıştırılmış NFT'lerini (cNFT'ler) destekleyeceğini duyuran Magic Eden, uygun...

NFT Yatırımcıları İçin Korkulan Oluyor! SEC Stoner Cats Davasıyla Uyarılarını Doğruladı!

Kripto para piyasalarında düzenleyici baskı giderek artıyor ve SEC...