Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Maradona Hand of God NFT’si 9.3 Milyon Dolara Satıldı

Paylaş

Diego Maradona’nın 1986 Dünya Kupası’nda İngiltere’ye karşı giydiği forma satışı tamamlandı. Ayrıca Meksika’daki o turnuvadaki dehasını ortaya çıkartmıştı. Maradona Hand of God NFT’si çevrimiçi bir müzayedede 9,3 milyon dolara satılarak bir spor NFT’si rekoru kırdı. Sotheby’s, mavi formanın isimsiz bir alıcıya 7.142.500 Sterlin (9.284.536 dolar) karşılığında satıldığını söyledi.

Forma daha önce Arjantin’in 2-1 çeyrek final zaferinden sonra Maradona ile forma değiştiren eski İngiliz orta saha oyuncusu Steve Hodge’un elindeydi. Oyun sırasında Hodge, Maradona’nın meşhur ‘Tanrı’nın Eli’ golünü atması için istemeden topu sektirmişti.

Birkaç dakika sonra Maradona, daha sonra bir FIFA anketinde oylandığı gibi, “Yüzyılın Golü“nü kaydetti. Orta çizgiye yakın bir yerde topla buluştu. Daha sonra hedefe doğru ilerlemeden önce bir dizi İngiliz oyuncu ve müdahaleden kaçtı. Ve ardından topu Peter Shilton’ın yanından geçirerek topu ağlarla buluşturmuştu.

Sotheby’s Streetwear ve Modern Collectables Başkanı Brahm Wachter yaptığı açıklamada, “Bu tarihi forma, yalnızca spor tarihinde değil, 20. yüzyıl tarihinde de önemli bir anın somut bir hatırlatıcısı” dedi.

Maradona Hand of God forması

Diego Maradona’nın Hand Of God ve Yüzyılın Golü Rekorları Kıran Forması

Müzayedeyi düzenleyen kurumun açıklaması ise şöyle. “Müzayedeyi duyurduğumuz haftalarda, hem sporseverler hem de koleksiyoncular çıldırdı. Halka açık sergi süresince büyük bir heyecanla dolup taşmaktaydık. Ve bu coşku ihalede yankı buldu. Bu, tartışmasız şimdiye kadar müzayedeye gelen en imrenilen futbol forması. Bu nedenle, türünün herhangi bir nesne için müzayede rekorunu elinde tutması uygun.”

Sotheby’s’e göre, bir spor hatırası için önceki müzayede rekoru. Önceki rekor ise Aralık 2019’da 8,8 milyon dolara yeni sahibini buldu. Bu satış ise 1892 Olimpiyat Manifestosu’nun orijinal imzalı el yazmasıydı.

Söz konusu satış önce rekorun üzerine çıkmaktadır. Bir önceki forma satış rekoru, 2019’da 5,64 milyon dolara satılan Babe Ruth’un Yankees deplasman formasıydı. Müzayededen önce Maradona’nın formasının 4 milyon sterlin ile 6 milyon sterlin arasında bir fiyat etiketine sahip olduğu tahmin edilmekteydi.

Sotheby’s gömleğinin Maradona’nın kötü şöhretli golü attığı sırada giyilen gömleğe özelleştirilmesi, önde gelen spor hatırası fotoğraf eşleştirme şirketi Resolution Photomatching tarafından üstlenildi. Ve daha sonra formayı fiziksel olarak inceleyen Sotheby’s Baş Bilim Görevlisi tarafından gözden geçirildi.

Benzer Yazılar

XRPL Satış Setinde Yeni Rekor, Kara Para Aklama Olabilir Mi?

“XRPL Punks” koleksiyonundaki ürünlerden biri 108.900 XRP'ye yani 44.000...

Crypto.com NFT, 500 NFT’den Oluşan Drop’u Duyurdu!

Crypto.com, NFT'lerini ticarileştirmek için Female Pleasure Society ile öncü...

Web3 Ve Gizlilik Tokenleri 2023’te Suçluların Hedefleri Olacak!

Kaspersky, siber suçluların gözlerini giderek daha fazla Web3 ve...

20’den Fazla Çinli NFT Platformu Kripto Kışı Ortası Kapatıldı!

Sektördeki fonlama ve likidite düşmeye devam ederken, 20'den fazla...

Afrikans NFT Koleksiyonunun Değeri Arttı!

Afrikans NFT koleksiyonu, Gana ve Kamerun'un Katar dünya kupasındaki...

NFTEA, Dünya Kupası NFT Platformunu Başlattı!

Web3 tabanlı, NFT "Çay Evi" olan NFTEA, Dünya Kupası...