Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Kuzey Kore’nin Eski Propagandacısı Sun Mu NFT Koleksiyonu Çıkartıyor!

Paylaş

Eski Kuzey Kore propaganda sanatçısı Sun Mu, bu hafta bir NFT koleksiyonu yayınlıyor. Resmî web sitesine göre sanatçı, 29 Mayıs tarihinde OpenSea üzerinden 10 NFT’yi satışa çıkaracak. Buna göre NFT’ler, sanatçının resim ve yerleştirme temalı mevcut sanat eserlerini içeriyor. Sun Mu NFT koleksiyonu, Blockchain planlayıcıları ve hareketli grafik tasarımcılarıyla iş birliği içinde piyasaya çıkıyor. Ayrıca sanatçı, proje ile NFT sanatını halk için yeniden yaratmayı hedefliyor. NFXhaber olarak, detayları sizin için derledik.

NFT sanatçısı Sun Mu Kuzey Kore’den kaçtı

Sun Mu, Kuzey Kore’de sanat eğitimi aldı ve propaganda sanatçısı olarak çalıştı. Bunun ardından sanatçı, 90’ların sonunda ülkeden kaçmayı başardı. Sun Mu, Çin, Laos ve Tayland üzerinden giderek Güney Kore’ye yerleşti. Prestijli bir Güney Kore güzel sanatlar okulundan mezun olduğundan beri tam zamanlı bir sanatçı olarak çalışıyor. Şimdi, Kuzey Koreli sanatçı harika bir NFT koleksiyonu yayınlıyor.

Sun Mu NFT

Sanatı, yetiştirilme tarzını yansıtıyor ve Kuzey Kore’nin sosyalist propaganda sanatını pop art ile birleştiriyor. Bunun yanında sanatçı, Kuzey Kore hükümetini oldukça eleştiriyor ve bunu vurgulamak için espri ve hiciv kullanıyor. Sun Mu NFT koleksiyonunun bir kısmı müzayedede satışa çıkacak. Geriye kalan kısım ise, tek bir fiyatla çoklu basım halinde NFT pazarlarında yer alacak. Buna göre halka satış, 28 Haziran’a kadar devam edecek.

Kuzey Koreli bilgisayar korsanları Axie Infinity soygunuyla bağlantılı

Kuzey Kore hükümeti NFT’lerin oldukça farkında. Aslında FBI, 625 milyon dolarlık Sky Mavis, Axie Infinity hack’inin arkasında, Kuzey Kore’nin olduğuna inanıyor. FBI yaptığı açıklamada saldırı hakkında şunları dile getirdi:

“Soruşturmalarımız sayesinde, Kuzey Kore ile bağlantılı siber aktörler olan Lazarus Group ve APT38’in hırsızlıktan sorumlu olduğunu doğruladık.”

Blockchain üzerindeki eserler ölümsüzdür. Buna göre, Sun Mu’nun NFT koleksiyonu, Kuzey Kore’nin bu dönemini sonsuza kadar Blockchain üzerinde saklayacaktır. NFT’ler, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının tek hedefi de değil. ABD’li federal yetkililer, geçtiğimiz yılın sonunda Kuzey Koreli üç bilgisayar programcısını hırsızlıkla suçladı. Buna göre programcılar, “finansal kurumlardan ve şirketlerden 1,3 milyar dolardan fazla nakit ve kripto para çalmak” ile suçlanıyor.

Benzer Yazılar

XRPL Satış Setinde Yeni Rekor, Kara Para Aklama Olabilir Mi?

“XRPL Punks” koleksiyonundaki ürünlerden biri 108.900 XRP'ye yani 44.000...

Crypto.com NFT, 500 NFT’den Oluşan Drop’u Duyurdu!

Crypto.com, NFT'lerini ticarileştirmek için Female Pleasure Society ile öncü...

Web3 Ve Gizlilik Tokenleri 2023’te Suçluların Hedefleri Olacak!

Kaspersky, siber suçluların gözlerini giderek daha fazla Web3 ve...

20’den Fazla Çinli NFT Platformu Kripto Kışı Ortası Kapatıldı!

Sektördeki fonlama ve likidite düşmeye devam ederken, 20'den fazla...

Afrikans NFT Koleksiyonunun Değeri Arttı!

Afrikans NFT koleksiyonu, Gana ve Kamerun'un Katar dünya kupasındaki...

NFTEA, Dünya Kupası NFT Platformunu Başlattı!

Web3 tabanlı, NFT "Çay Evi" olan NFTEA, Dünya Kupası...