Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Kritik ApeCoin DAO Oylamasında Yuga Labs ile Topluluk Ters Düştü!

Paylaş

NFT topluluğunun çoğu tarafından bilindiği üzere, Bored Ape Yacht Club (BAYC) NFT dünyasının en büyük projelerinden biridir. Projenin yerel kripto para birimini yöneten ApeCoin DAO, bugün bir oylamaya başladı. Buna göre 9 Haziran’a kadar sürecek olan oylama, ApeCoin’in barınacağı Blockchain’i seçecek. NFXhaber olarak, detayları sizin için derledik.

Yuga Labs’a karşı Bored Ape topluluğu

Yeni başlatılan AIP-41 teklifinde ApeCoin DAO topluluğu, BAYC’ın barınacağı Blockchain’i seçiyor. Şu ana kadar, %99 gibi ezici bir çoğunluk ApeCoin’in Ethereum’da kalması yönünde oy verdi. Buna göre, Bored Ape topluluğu, Avalanche gibi Ethereum Layer-1 rakiplerine geçmek istemiyor.

İlginç bir şekilde projenin yaratıcısı Yuga Labs, ölçeklenebilirliği geliştirmek amacıyla ApeCoin’i kendi zincirine taşımak için bir teklif verdi. Teklif, Nisan 2022’de çok beklenen Otherside NFT’lerinin basılmasının ardından geldi. Otherside, Ethereum gas ücretlerinin artmasına neden oldu. İşte, AIP-41 teklifi tam da bu duruma karşı çıkıyordu. DAO’nun duyurusu şöyle:

Yuga Labs, bir tweet’te ApeCoin’in ölçeklendirmek için kendi zincirine geçmesi gerektiğine inandıklarını belirtti. Biz ApeCoin DAO olarak, en azından şimdilik, ApeCoin’in Ethereum ekosisteminde kalması ve Ethereum tarafından güvence altına alınmamış bir Layer-1 zincirine taşınmaması gerektiğine inanıyoruz.

ApeCoin topluluğu, Avalanche ve ImmutableX gibi birçok oyuncudan teklif aldı. Ancak, topluluk böyle bir karara şiddetle karşı çıkmaya devam ediyor. ApeCoin DAO, “ApeCoin’i Ethereum ekosisteminde tutun” telifini oylamaya bugün başladı. Oylama penceresi bir hafta daha açık olacak ve 9 Haziran’a kadar devam edecek. Ancak ilk günden, katılımcıların 99,95’i Ethereum lehine oy kullandı. Buna göre, kripto paranın başka bir Blockchain’e taşınması yönünde oy kullanan kişi sayısı şu an için sadece 174’tü.

ApeCoin DAO, neden yüksek gas ücretlerine rağmen Ethereum’u istiyor?

Topluluğun ağ güvenliği açısından kendi nedenleri var. ApeCoin DAO, diğer zincirlere geçmenin riskli, maliyetli ve karmaşık olacağını düşünüyor. Bu da geçişin, bazı öngörülemeyen durumlara yol açabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, DAO’da Yuga Labs tarafından terkedilme korkusu hâkim. Diğer zincirlere geçiş, Yuga Labs’in BAYC koleksiyonları için APE desteğini ve kullanımını bırakmasına da yol açabilir.

AIP-41 teklifi, diğer anlamlı Katman 2 ETH platformlarından bazılarını da paylaşıyor. Buna zkSync, StarkNet ve Polygon Hermez gibi k-Rollups’lar da dahildir. Ayrıca, Arbitrum ve Optimism vb. optimistic rollups’ları da içerir. DAO, bunun gas ücretlerini daha düşük tutmaya yardımcı olmasını bekliyor. Oylamanın sonucunu 9 Haziran’da hep birlikte göreceğiz.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...