Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Kripto ve NFT Yatırımcıları İçin Stark Uyarısı Verildi!

Paylaş

NFT dünyası giderek büyümekte. Bu büyüme ile birlikte kötü niyetli kullanıcıların sayısı da aynı oranda artmakta. Ayrıca NFT ve Metaerse dünyasından tüm haberleri takip etmek için NFXHaber’i takip etmeyi unutmayın. Avustralyalı kripto ve NFT yatırımcıları, yetkililer tarafından dijital varlıkları satarken vergi yükümlülüklerini unutmamaları konusunda uyarıldı. Bir yayında, Avustralya Vergi Dairesi, tüketicilere bir token satmanın kazanç vergisi alınabilir olduğunu söylemekte. Tıpkı mülk, hisse veya başka bir varlığın satışında olduğu gibi, sermaye kazancı vergisini çekebileceğini hatırlattı. NFT’ler dahil olmak üzere dijital jetonların satışına ilişkin vergiye tabi tutulabilmekte. Vergi mükelleflerinin sıklıkla hata olarak gördüğü alanlardan biri olarak görülmekte.

ATO komiser yardımcısı Tim Loh:

“Veri toplayarak, birçok Avustralyalının dijital para ve varlık alıp sattığını veya takas ettiğini biliyoruz. Bu nedenle insanların bunun vergi yükümlülükleri için ne anlama geldiğini anlaması önemli”

Loh birçok kripto paranın Terra’nın çöküşünden darbe aldığı bir zamanda konuştu. Dijital varlıklardan zarar edenler için de hatırlatma yaptı. Kripto kayıplarınızı maaşınız ve maaşınızla dengeleyemeyeceğinizi unutmayın” dedi. ATO’nun yönergelerine göre, net bir sermaye kaybının kaydedilmesi durumunda bir ayrıcalık mümkün. Vergi mükellefinin gelecekteki sermaye kazançlarında indirim hakkına sahip olduğu anlamına gelebilmekte. Ancak diğer gelirlerinden herhangi birinde değil.

ATO, son yayınında ayrıca, NFT’lerin vergi mükelleflerinin bilmesi gereken varlıklar arasında yer aldığını. Ve kâr amacıyla satılırsa sermaye kazançları vergisine tabi olduğunu vurguladı. Şubat ayında vergi dairesi, NFT’ler konusundaki tutumunu ortaya koydu ve tedavilerinin kripto para birimleriyle aynı genel ilkeleri izleyeceğini söyledi.

Kripto ve NFT Sektörü Avustralya’da Ne Durumda?

Ülkenin Hazine Bakanı Josh Frydenberg geçen yıl 800.000’den fazla Avustralyalının bir tür kripto paraya sahip olduğunu söyledi. Hükümet, sektörü dünya lideri bir düzenleyici çerçeve ile gölgelerden çıkarmaya söz verdi. Milletvekilleri kripto borsaları için bir lisanslama sistemi getirmeye çalıştı. Böylelikle bu yılın Mart ayında bir istişare başladı. Cevaplar 27 Mayıs’a kadar sonuç bulması beklenmekte.

Yine de kripto, bir senatörün bu yılın başlarında merkezi olmayan özerk organizasyonları (DAO’lar) vergi tabanına “varoluşsal bir tehdit” olarak nitelendirmesiyle, eleştirinin adil payıyla karşı karşıya kaldı ve kriptonun yatırım dolandırıcılıklarında kullanımının artmasıyla ilgili endişeler de dile getirilmekte. NFT ve kripto paralarda yatırım yaparken detaylı araştırma yapmak gerekmekte. Sizi ve yatırım yaptığınız parayı korumanıza fayda sağlamakta.

Benzer Yazılar

Kripto Girişimcisi Jason Falovitch, 150 Bin Dolar Değerinde NFT Hackine Uğradı!

Leverage'ın kurucu ortağı Jason Falovitch, yakın zamanda siber dolandırıcılıkta...

Ethereum’un İlk Katman-2 Alan Adı Hizmeti Ekim’de Yayına Girecek!

İlk Ethereum katman-2 alan adı hizmeti olan ZKSpace Ad...

VeChain, Blockchain Teknolojisini Gıda, Giyim ve İlaç Endüstrilerine Dahil Etmeyi Planlıyor!

Geçtiğimiz gün yapılan duyuruya göre VeChain, Blockchain teknolojisini günlük...

Astar Network, Web3’ü Tanıtmak için Japon Markalarıyla Çalışacak!

Astar Network'ün Japonya'nın ulusal gazetesi Nikkei'deki reklamı, platformun 329...

Nanjing Üniversitesi, Çin’deki İlk Metaverse Ana Dallarından Birini Kurdu!

Çin'de bulunan Nanjing Üniversitesi, ülkede Metaverse ana dallarından birini...

Walmart, Walmart Land ve Oyun Evreni ile Metaverse’e Giriyor!

Walmart, Walmart Land ve Walmart'ın Roblox'ta bulunan oyun evreninin...