Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Juventus, Binance’ta Barındırılan NFT Şirketine Dava Açtı!

Paylaş

İtalya’nın Torino kentinde bulunan İtalyan futbol kulübü Juventus FC, piyasa değerine göre en büyük merkezi borsa olan Binance’te barındırılan NFT fantezi futbol oyununu yöneten şirket Blockeras’a dava açtı. NFXhaber olarak, detayları sizin için derledik.

Juventus, Roma Mahkemesi’nden İhtiyati Tedbir Aldı

İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan bir mahkeme, Juventus lehine bir ön karar vererek Blockeras’ın NFT’lerin veya görüntüleri JUVENTUS veya JUVE ticari markalarını taşıyan herhangi bir dijital içeriğin daha fazla üretilmesini, pazarlanmasını, tanıtımını ve satışını yasakladı.

Roma Mahkemesi IP Dairesi’nin bu kararı, Temmuz 2022’de verilmiştir. Ancak yalnızca birkaç gün önce kamuoyuna açıklandı. Bununla birlikte spor (özellikle futbol) ile Web3‘ün nasıl iç içe geçtiğini vurguladı. Juventus’un mahkemeye yaptığı talep, Blockeras’ı telif hakkı ihlali yapmakla suçlamasıdır. Ayrıca bu ticari markaların ve ilgili görsellerin herhangi bir biçimde veya şekilde kullanılmasıyla ilgiliydi.

Roma Mahkemesi, Juventus’un savunmasını kabul etti. Blockeras’a, ticari markaları kullanan veya ticari markalarla ilişkili olan NFT’ler ve dijital içerik dahil olmak üzere tüm ürünleri piyasadan çekmesini istedi. Ayrıca yaklaşık 5.500€ olarak tahmin edilen mahkeme masraflarını Juventus’a tazmin etmesini emretti.

Juventus NFT’leri

Juventus’un Web3 ve NFT dünyasına ilk girişimi, geçen yıl kulübün NFT Pro ile ortaklığıyla başladı. Bu koleksiyon, kulüp tarihinin unutulmaz anlarını anlatan NFT’lere ve Adidas tarafından yapılan 2021/2022 iç saha formasına ait özel bir NFT’ye sahipti.

NFT Pro ile ortaklığının haricinde kulüp, Sorare ile Socios için bir iş birliğini açıkladı. Bununla birlikte Juventus fan tokenını piyasaya sürdü. Ancak ne Blockeras ne de Binance ile hiçbir ortaklığı yoktu. Bu nedenle Juventus tarafından mahkemeye sunulan önerge şimdi onaylanan yasa.

Roma Mahkemesi Kararı

Roma Mahkemesi kararı, NFT’lerle ilgili fikri mülkiyet hakları için çığır açan bir emsal teşkil ediyor. Karar, NFT’lerin başkalarına ait ticari markalar da dahil olmak üzere hiçbir içeriği uygun izin olmaksızın kullanamayacağını açıkça ortaya koymaktadır.

Blockeras tarafından oluşturulan NFT kartları, Juventus’un mülkiyetinde olan ticari markaları içeriyordu. Kartlar, kulübün forması giyen eski bir futbolcunun görüntüsü (Bobo Vieri) ve göğsünde iki yıldız bulunan siyah beyaz çizgili gömlek içeriyordu.

Juventus, mahkemede bu kelimelerin ve mecazi işaretlerin ticari markasını tescil ettirmemiştir. Futbol kulübünün şöhretinin üçüncü şahıslar tarafından izinsiz kullanımının IP haklarının ihlali anlamına geleceğine karar verdi. Bobo Vieri, Blockeras’a imajını NFT’lerde kullanma izni vermiştir. Ancak Vieri’nin bunlar üzerinde herhangi bir mülkiyet hakkı bulunmadığı için bu yetki Juventus ticari markalarını içeremez.

Benzer Yazılar

Solana NFT Madenciliği 2022’nin Üçüncü Çeyreğinde Arttı!

Blok zinciri tabanlı bir veri analizi sağlayıcısı olan Messari,...

XRPL Satış Setinde Yeni Rekor, Kara Para Aklama Olabilir Mi?

“XRPL Punks” koleksiyonundaki ürünlerden biri 108.900 XRP'ye yani 44.000...

Crypto.com NFT, 500 NFT’den Oluşan Drop’u Duyurdu!

Crypto.com, NFT'lerini ticarileştirmek için Female Pleasure Society ile öncü...

Web3 Ve Gizlilik Tokenleri 2023’te Suçluların Hedefleri Olacak!

Kaspersky, siber suçluların gözlerini giderek daha fazla Web3 ve...

20’den Fazla Çinli NFT Platformu Kripto Kışı Ortası Kapatıldı!

Sektördeki fonlama ve likidite düşmeye devam ederken, 20'den fazla...

Afrikans NFT Koleksiyonunun Değeri Arttı!

Afrikans NFT koleksiyonu, Gana ve Kamerun'un Katar dünya kupasındaki...