Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Jimi Hendrix’in Fotoğrafları NFT Olarak Geliyor!

Paylaş

İkonik gitarist Jimi Hendrix’in hiç görülmeyen fotoğraflarından oluşan bir koleksiyon, NFT’ler olarak yayınlanacaktır. NFXhaber olarak, detayları sizin için derledik.

Rock ve Rolling NFT’leri

Koleksiyon, ilki 27 Kasım’da OpenSea NFT pazarında, üç ayrı dağıtım halinde piyasaya sürülecektir. Tarih, sanatçının ölümünden sonra 80. doğum gününe denk geliyor. Görünmeyen görüntüler, Jimi Hendrix’in yer aldığı en iyi bilinen iki fotoğrafın arkasındaki fotoğrafçı Donald Silverstein’ın mülkü tarafından getirilmiştir. İlk resim, Hendrix’in açık bir gömlekle poz verdiği ikonik görüntüdür. Ayrıca daha sonra poster olarak yayınlanmıştır. İkincisi, sanatçıyı ve grubun geri kalanını canlandıran “Axis: Bold as Love” albümünde yer aldı.

Şimdi NFT olarak yayınlanacak olan görüntüler, yukarıda belirtilen ikisiyle aynı çekimden gelmektedir. İlki, müzisyen ve fotoğrafçı arasındaki sanatsal bağı simgeleyen Hendrix ve Silverstein’ın alınlarına dokunmasını gösteriyor. Ayrıca bahsedilen görüntü, farklı nadirlik özelliklerine sahip benzersiz NFT’ye dönüştürülen yapboz şeklindeki 101 parçaya bölünecektir. Koleksiyonerler, bu NFT’leri OpenSea’de 0,08 Ether (ETH), kabaca 90$ karşılığında alabilirler. Daha önce de belirtildiği gibi, ilk damla Jimi Hendrix’in 80. doğum günü anısına yapılacaktır.

İkinci ürün, her biri Donald Silverstein tarafından ikonik fotoğraf çekimi sırasında çekilen 80 fotoğrafa dayalı yeni bir sanat eseri yaratacak olan birden fazla sanatçı arasındaki bir iş birliği olacak. Her sanat eseri, kendi bağımsız NFT’si olarak ayrı ayrı satılacaktır.

Üçüncü damla, her bir fotoğrafı tek tek yayınlayacak ve özel koleksiyonculara, galerilere ve müzelere sunulacaktır. NFT’ler, sanatçının daha önce hiç görülmemiş düzinelerce fotoğrafının yer aldığı on iki rulo film içeren fotoğraf çekiminden alınan değiştirilmemiş resimler olacaktır.

Jimi Hendrix NFT’leri Yeni Değil mi?

Donald Silverstein fotoğraf çekiminden gelen düşüşler elektro gitaristlerin görünmeyen fotoğraflarını içerecektir. Ancak Jimi Hendrix’in yer aldığı özel sanat eserlerinin NFT’ler aracılığıyla yeni bir hayat kazanması ilk kez değildir.

Hendrix’in müziğinin bir NFT albümüne veya single’ına dönüştüğünü hâlâ görmemiş olsak da, her ikisi de 2022’de fotoğrafçıların bize sanatçının hem dijital hem de fiziksel portrelerini getirmek için öne çıktığı iki örnek oldu.

Fotoğrafçı Karl Ferris ve galerisi Hypergallery, Jimi Hendrix’in yer aldığı fotoğrafları içeren NFT koleksiyonu başlattı. NFT dropları, NFT pazarı MusicArt arasındaki bir iş birliğinden geliyor. Ferris, Hendrix’in dört albüm kapağının arkasındaki fotoğrafçıydı ve o dönemde psychedelic sahnesinde etkili bir figürdü.

Daha sonra Ağustos ayında web3 platformu OneOf, aynı yıl Monterey Pop festivalinde Jimi Hendrix’in 1967 Rolling Stone kapak resminin basılı bir fotoğrafını içeren fiziksel NFT’leri başlatmak için Globe Entertainment ve Media ile ortaklık kurdu. 99 fotoğraf basılıp fotoğrafçı Jill Gibson tarafından imzalanmıştır.

Benzer Yazılar

XRPL Satış Setinde Yeni Rekor, Kara Para Aklama Olabilir Mi?

“XRPL Punks” koleksiyonundaki ürünlerden biri 108.900 XRP'ye yani 44.000...

Crypto.com NFT, 500 NFT’den Oluşan Drop’u Duyurdu!

Crypto.com, NFT'lerini ticarileştirmek için Female Pleasure Society ile öncü...

Web3 Ve Gizlilik Tokenleri 2023’te Suçluların Hedefleri Olacak!

Kaspersky, siber suçluların gözlerini giderek daha fazla Web3 ve...

20’den Fazla Çinli NFT Platformu Kripto Kışı Ortası Kapatıldı!

Sektördeki fonlama ve likidite düşmeye devam ederken, 20'den fazla...

Afrikans NFT Koleksiyonunun Değeri Arttı!

Afrikans NFT koleksiyonu, Gana ve Kamerun'un Katar dünya kupasındaki...

NFTEA, Dünya Kupası NFT Platformunu Başlattı!

Web3 tabanlı, NFT "Çay Evi" olan NFTEA, Dünya Kupası...