Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

İstanbul Metaverse Arazi Fiyatları Dibe Çakıldı!

Paylaş

Son dönemde kripto para birimlerinin değerinde büyük bir düşüş yaşandı. Kripto paralardaki düşüş, bu para birimleriyle çalışan Metaverse ve NFT alanlarını da etkiledi. Buna göre, Metaverse platformlarındaki arsa fiyatları %80 oranında düşüş kaydetti. Dünyayı sanal dünyada parsellere bölen OVR’ye göre, İstanbul Metaverse arsaları Ocak ayından bugüne düşüşte. 2022’nin Ocak ayında 200 TL’ye alıcı bulan bir arsa, mevcut olarak 60 TL’ye satılıyor. NFXhaber olarak, detayları sizin için derledik.

Kripto paralar neden düşüyor?

Aslında kripto piyasası son dönemde birçok olumsuzluk yaşadı. Ekonomik ve jeopolitik faktörler, kripto paraların düşüşünde ana faktör olarak yer alıyor. ABD’de enflasyonun 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşması ve Fed’in buna bağlı olarak faiz artırımına gideceği beklentileri kripto piyasasına korku saldı. Bunun yanında Rusya-Ukrayna savaşı, yatırımcıların kriz dönemlerinde güvenli liman olarak gördükleri altına yönelmelerine neden oldu. Üstüne LUNA krizi patlak verdi. Geçtiğimiz haftalarda en büyük 10 kripto para arasında yer alan LUNA, yaşanan krizin ardından %99,9 düştü. Tüm bu faktörler, kripto paraların yatırımcı kaybetmesine yol açtı. Yatırımcı kaybı, tüm piyasanın değer kaybetmesinin ana faktörü olarak yerini aldı.

kripto paralar dusuyor

Son 7 haftada lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı yüzde 40 civarında bir düşüş yaşadı. Lider altcoin Ethereum ise, %45 oranında değer kaybetti. Bitcoin ve Ethereum’u diğer kripto para birimleri izledi. Buna göre, kısa sürede kripto piyasasından 1 trilyon doların üzerinde para çıkışı gerçekleşti. CoinMarketCap’a göre, kripto piyasasının Nisan ayındaki değeri 2.1 trilyon dolar civarındaydı. Bugün geldiğimiz noktada piyasanın toplam değeri 1.2 trilyon dolara kadar düştü. Piyasadaki bu büyük para çıkışları, yalnızca kriptoyu etkilemedi. Kriptoyla bağlantılı olarak Metaverse platformları ve NFT koleksiyonları da düşüşten nasibini aldı.

İstanbul Metaverse arazi fiyatları düşüşte

OVR, dünyayı 1.6 trilyon parsele bölen bir Metaverse platformu. OVR içerisinde, Türkiye üzerinden satılan arazi sayısı mevcut olarak 91.500 seviyesinde. Buradan Türk yatırımcıların, Metaverse trendine ve bununla bağlantılı olarak kripto para ve NFT’ye inandığı söylenebilir. Ancak arazi fiyatları, son dönemde oldukça değer kaybetti. 2022’nin Ocak ayında 200 TL’ye satılan bir İstanbul Metaverse arazisi, şu anda 60 TL’ye alıcı buluyor. Mayıs ayında, OVR platformunda deniz kenarı bir arsa satın almak istediğinizde 60 liranın altında bile arazi bulmanız mümkün. OVR içerisinde, İstanbul Taksim’deki araziler 120 liraya, Kadıköy’deki araziler ise 65 liraya kadar düştü. Bakırköy ilçesindeki arazilerin fiyatları ise 75 liralik taban fiyata sahip.

İstanbul Metaverse arsa
İstanbul Metaverse

Düşüşün temel nedeni OVR Metaverse’nin yerel kripto para birimi olan OVR ile ilgili. OVR coin, kripto para piyasasındaki tüm olumsuzluklardan nasibini aldı. Buna göre token, 2022’nin Ocak ayında 2.5 dolarlık bir fiyata sahipken, Mayıs ayında 1 dolar seviyesine düştü.

Decentraland Metaverse parselleri yüzde 50 değer kaybetti.

En popüler Metaverse platformlarından biri olan Decentraland, kripto piyasasındaki kan banyosundan kurtulamayanlar arasında yer aldı. Decentraland dünyası, toplam 90 bin adet araziden oluşuyor. Bununla birlikte, Decentraland’ın arazi fiyatları da OVR’ye benzer bir fiyat grafiği izliyor. Buna göre Ocak ayında, Decentraland üzerinde satılan en ucuz arsa 15 bin dolarken, bugün bu ücret 7 bin 500 dolara kadar düştü.

Decentraland Metaverse arsa

Parsel fiyatlarındaki düşüş, Decentraland’ın yerel kripto para birimi MANA ile doğrudan bağlantılı. Buna göre MANA coin, Ocak ayında 3 dolar seviyesinde işlem görüyordu. Ancak MANA, düşüşten etkilenerek Ocak’tan bu yana 1 dolar seviyesine kadar geriledi. Diğer büyük metaverse platformları da kripto düşüşünün etkisinden kurtulamadı. The Sandbox (SAND) ve Axie Infinity (AXIE) de yoğun değer kaybı yaşadı.

NFT’lerde kan banyosu

Kripto alanındaki en popüler Blockchain olan Ethereum’un üzerinde yaratılan kripto paralar da düşüş yaşadı. Bunun sonucunda, Ethereum ekosistemine bağlı olan tokenler ve NFT’ler de kan kaybetti. Buna göre, bazı NFT koleksiyonları, kripto piyasasındaki düşüşün etkisiyle %90 değer kaybetti. Nisan ayı sona ererken birçok NFT yatırımcısı, benzersiz varlıklarını daha fazla zarar etmemek amacıyla satışa çıkardı. Bunun yanında NFT coinler de büyük zarar gördü. Popüler NFT coin THETA, bir ayda %75 oranında düştü. Buna göre THETA, geçtiğimiz ay 4 bin dolar seviyesinde işlem görürken şu anda 1000 dolar seviyesinde işlem görüyor.

NFT'ler düşüşte

Non-fungible token (NFT), benzersiz ve takas edilemez kripto varlıklarını ifade ediyor. Bu varlıklar, sahipliği tescillenebilen ve satışa çıkarılabilen dijital sertifikalar gibi çalışıyor.

Bitcoin’in düşüşü İstanbul Metaverse arsa fiyatlarını nasıl etkiliyor?

Kripto para uzmanı Oytun Es, Bitcoin ve buna bağlı olarak piyasada yaşanan düşüşün nedenlerini şöyle açıkladı:

“Bitcoin’in değer kaybetmesi, kripto piyasasının tümünü etkiliyor. Bunun sonucunda, NFT’ler ve Metaverse platformları da değer kaybından nasibini alıyor. Kripto ekosistemindeki tüm projeler, bir şekilde Bitcoin ile bağlantılı çalışıyor. Bu nedenle, Bitcoin’de yaşanan herhangi bir düşüş, tüm piyasayı vuruyor. BTC’nin değer kaybı, altcoin piyasasını çok daha fazla etkiliyor ve Metaverse ve NFT piyasaları bu altcoin’lere bağlı.”

Metaverse parsel fiyatları hakkında da görüşlerini dile getiren Es, şunları söyledi:

“Metaverse çok uzun soluklu bir proje. Bu nedenle, Metaverse’yi kısa süreli bir yatırım aracı olarak göremeyiz. Bitcoin’in değer kazanınca, İstanbul Metaverse parselleri de değer kazanacaktır. Ancak, sadece doğru ve güvenli Metaverse projelerine odaklanmak gerekiyor. Metaverse, son dönemde oldukça popüler hale geldi. Bu nedenle, neredeyse her şeye metaverse deniyor. Ayağı yere basan kripto projelerine yatırım yapmalıyız. Metaverse henüz bu kadar popüler değilken ortaya çıkmış projelere odaklanmakta fayda var.”

Benzer Yazılar

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...

Walmart, Pudgy Penguins Oyuncaklarıyla Yenilikçi Bir Adım Atıyor

Walmart, Web3 alanında attığı adımlarla dikkat çekmeye devam ediyor....

Büyük Şirketler NFT’lerin Yükselişini Kurtarabilir Mi?

Birçok büyük şirket, değerlerinin düşüşüne rağmen hala NFT'lere büyük...

Solana, Magic Eden ile Birlikte cNFT’lerle Ölçeklenebilir ve Uygun Maliyetli Bir NFT Pazarı Sunuyor

Solana'nın sıkıştırılmış NFT'lerini (cNFT'ler) destekleyeceğini duyuran Magic Eden, uygun...

NFT Yatırımcıları İçin Korkulan Oluyor! SEC Stoner Cats Davasıyla Uyarılarını Doğruladı!

Kripto para piyasalarında düzenleyici baskı giderek artıyor ve SEC...