Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Haftanın En Önemli NFT Haberleri (23 – 29 Mayıs)

Paylaş

NFT piyasası bu haftada çok hareketli geçti. Bu haftanın en önemli NFT haberlerini NFXHaber olarak sizler için derledik. NFT’ler son dönemlerde popüler hale geldi. Daha sonrasında ise piyasa üstü getiri sağlaması ile birlikte neredeyse tüm dünya NFT dünyasına giriş yaptı. Biz de NFXHaber olarak haftanın önemli haberlerini sizin için derledik.

1- Abdullah Avcı NFT Koleksiyonu Çıkardı!

Trabzonspor ile şampiyonluk yaşayan Abdullah Avcı, sezonu şampiyon olarak tamamlamasının ardından NFT Koleksiyonu çıkardı. Hatta çıkardığı NFT koleksiyonunun ilk alıcısı hem Başakşehir’den hem de Trabzon’dan öğrencisi olan Edin Visca oldu.

Abdullah Avcı, bu sezon kazandığı şampiyonluğunun hemen ardından NFT koleksiyonu çıkardı. 777 adet üretilen bu koleksiyon, içindeki bir çok özel içerik ve sertifikalı dijital dosyalar barındırmakta. Bu NFT’yi alanlar VIP ACCESS adında bir dijital platforma kayıt olabilecekler. Ayrıca gelecek sezon boyunca elde edecekleri yeni ayrıcalıklar cüzdanlarına yüklenecek. Avcı’nın NFT koleksiyonuna sahip olan kişiler, sezon boyu gizlice çekilmiş röportajlar, Avcı’nın kişisel arşivi, sertifikalı posterler gibi birçok şeye ulaşabilecek.

2- eBay ilk NFT Koleksiyonunu Piyasaya Sürdü

Çevrimiçi e-ticaret büyük eBay, ‘OneOf’ NFT platformundaki ilk ürün yelpazesinin piyasaya sürdü. Böylece eBay NFT’ler dünyasına adım attı. Bu, eBay’in dijital koleksiyon dünyasına ilk adımını atıyor. İlk NFT ürün yelpazesi, spor temalıdır. Spor aktivitelerini simgeleyen öğelerinin değeri 10 dolardır. Kabaca 775 Rs. ile 1.500 dolar kabaca 1.15 lakh Rs. arasında değişmektedir. NFT’ler, Web3 destekçilerinin ana cazibesine tanık oluyor. Rekreasyon karakterlerinden, avatarlardan ve farklı konulardaki sanat eserlerinden etkilenmekte. Web3 destekli metaverse sektörüne ek olarak dijital mülk sınıfının bir parçası haline gelmekte.

3- Dolandırıcılık Mağdurları 29 Adet Moonbird’ünü Çaldırdı

Moonbirds sahipleri, 29 dijital koleksiyon çaldırdı. Moonbirds NFT, halihazırda 750 ETH değerinde 29 dijital koleksiyon çalmış olan bilgisayar korsanları tarafından saldırıya uğradı. Hatta kısa bir süre sonra kripto grubunun üyeleri arasında itibar kazandı.

Moonbirds, PROOF Collective tarafından çıktı. 10.000 farklı profil görüntüsü veren Ethereum blok zinciri tabanlı bir proje. Sahipler, PROOF grubuna girebilmekte ve ödüller ve avantajlar için dijital baykuşlarını saklayabilmekte. Bilgisayar korsanları, Moonbirds koleksiyonunda bir KYC gerçekleştirdi. NFT’lerin sahibi Dollar, suçlunun kimliğinin bir kripto para borsası tarafından kısmen ifşa edildiğini ve Proof Collective üyelerinin FBI’a sunulmak üzere rapor hazırladığını duyurdu.

4- GameStop, NFT’leri İşlevselliğe Sahip Kripto Cüzdanını Tanıttı

GameStop dün, kullanıcıların web tarayıcısından ayrılmak zorunda kalmadan merkezi olmayan uygulamalarda kripto para birimlerini ve NFT’leri depolamasına, göndermesine, almasına ve kullanmasına olanak tanıyan kripto para birimi ve NFT cüzdanının lansmanını duyurdu. GameStop cüzdanı, kendi kendine saklanan bir cüzdandır. Yani kullanıcıların dijital varlıklarına yalnızca kendileri tarafından bilinen 12 kelimelik gizli kurtarma erişebilecekleri anlamına gelir. 

5- XRP Ledger, Yerel Entegrasyonu İçin Harekete Geçti

En son uygulama, doğrulayıcıların, NFT’lerde deftere getirecek olan XLS-20 standardı lehinde oy kullanmasına olanak tanır. Ayrıca RippleX, doğrulayıcıların değişiklik için oy kullanıp kullanmamaya karar vermeden önce durum tespiti yapması gerektiğini belirtti. Böylece XRP Ledger, Ripple üzerinde devam eden davaya rağmen güven oyu toplamakta.

Benzer Yazılar

Solana, Magic Eden ile Birlikte cNFT’lerle Ölçeklenebilir ve Uygun Maliyetli Bir NFT Pazarı Sunuyor

Solana'nın sıkıştırılmış NFT'lerini (cNFT'ler) destekleyeceğini duyuran Magic Eden, uygun...

NFT Yatırımcıları İçin Korkulan Oluyor! SEC Stoner Cats Davasıyla Uyarılarını Doğruladı!

Kripto para piyasalarında düzenleyici baskı giderek artıyor ve SEC...

Milady Maker NFT Projesindeki İstismar Krizi: NFT Taban Fiyatında Şok Düşüş

Milady Maker adlı bir NFT projesi, Ethereum ekosisteminde yaşanan...

Animoca Brands, Mocaverse Web3 Projesi İçin 20 Milyon Dolarlık Yatırım Turunu Tamamladı

Animoca Brands, 11 Eylül tarihinde Mocaverse platformunun gelişimini hızlandırmak...

Blur, Opensea’yi Geride Bırakarak NFT Dünyasında Yeni Bir Lider Haline Geliyor

Opensea, NFT dünyasında artık en büyük oyuncu değil mi?...

Cristiano Ronaldo’nun NFT’ler Hakkında Yalan Makinesi Testi: Futbolun Yıldızı Gelecekteki Koleksiyonlarından Bahsetti

Futbol efsanesi Cristiano Ronaldo, futbol hakkında çeşitli soruların yanıtını...