Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Godjira NFT, OpenSea Marketplace’ten Kaldırıldı

Paylaş

Godjira NFT, Twitter’da 300.000’den fazla takipçisiyle piyasadaki en popüler projelerden biridir. Godzilla’dan ilham alan NFT projesi, geçen yılki lansmanından bu yana topluluğunu büyütüyor. Proje için her şey yakın zamana kadar yolunda gidiyordu. Şimdiyse proje, Opensea’nın Godjira NFT’lerini kaldırmasına yol açan bir tartışmayla karşı karşıya. NFXhaber olarak, detayları sizin için derledik.

Godjira NFT nedir?

Godjira, 2021’de oluşturulan Ethereum tabanlı bir NFT projesidir. 2021’in Aralık ayında Genesis koleksiyonunu piyasaya sürdü. Bunun ardından 333 Genesis NFT’sini başarıyla sattı. Koleksiyon, sahiplerine özel 1. kademe üyelik ve ticari haklar sunduğu için büyük bir popülarite yakaladı. Buna göre, Genesis NFT sahipleri, projenin yönetimine katılarak, geleceğine yön veriyordu.

Proje, bundan üç ay sonra 3.333 Godjira NFT eserini içeren ikinci nesil bir koleksiyon piyasaya sürdü. En son koleksiyonları da sahiplerine çeşitli avantajlar sunuyor. Buna göre, ikinci koleksiyonun sahipleri, JIRA adlı proje tokenine, 2. kademe üyeliğe ve NFT alanındaki en iyi alfaya erişiyor.

OpenSea Godjira’yı neden delist etti?

İlk olarak, Godjira’nın DMCA’ya tabi tutulduğunu iddia eden bir mektup internete yayıldı. Mektuba göre, proje Godjira’yı yasadışı bir şekilde kullandı. Bu nedenle, Japonya’daki İçişleri ve İletişim Bakanlığı, NFT projesine karşı bir DMCA emri gönderdi. Ayrıca, Godjira’nın Opensea’dan çıkarılmasını istedi. Ancak Godjira’nın resmi Twitter hesabı Twitter’da duruma açıklık getirdi ve mektubun sahte olduğunu söyledi. Godjira NFT, mektupu yakından inceleyen herkesin yanlış olan şeyleri fark edeceğini dile getirdi. Buna göre, mektupta birçok yazım ve imla hatası yer alıyor. Ayrıca, mektupta kullanılan logo, MIC’in Japonya’daki resmi logosundan farklı.

Bu nedenle, internette viral olan mektubun doğruluğu oldukça şüpheli. Hatta bazı kullanıcılar, mektubun sonundaki imzadaki Japonca karakterleri çevirerek Godjira’nın gönderisine yanıt verdi. Kelimenin tam anlamıyla “bu bir şaka” anlamına geldiğini söylediler.

Yine de Opensea, Godjira’yı listeden çıkardı. Godjira, en büyük NFT pazarından çıkarıldığını duyurdu. Ancak, topluluğuna, konuyla ilgili OpenSea ile görüştüklerine dair güvence verdi. Projenin tweet’i şöyle:

“Opensea bizi listeden çıkardı. Ancak, hukuk ekibimiz onlarla görüşüyor. Büyüyen her projede olduğu gibi, Godjira’da da engeller olacaktır. LooksRare ve X2Y2’de listelendik. Bunu halletmemiz an meselesi.”

OpenSea’nın delist kararları

Piyasadaki en büyük NFT pazarı olan OpenSea, daha önce pek çok NFT projesini listeden çıkardı. Bazen, NFT koleksiyonunun kaldırılması gerekir. Örneğin Opensea, Okay Bears projesinin bir kopyası olan Not Okay Bears’ı listeden çıkardı. Platform ayrıca, gerçek hayattaki Olive Garden şirketinin yasal şikayetlerinden sonra Non-Fungible Olive Gardens NFT’yi kaldırdı.

Bununla birlikte, Opensea’nın NFT topluluğunu öfkelendiren birkaç projeyi delist ettiği de oldu. Örneğin, projenin taklitçisinin insanları dolandırmasına izin vererek Cool Pets’i yanlışlıkla delist etti. Belki OpenSea, NFT sahiplerini daha fazla dinlemeli ve platformdaki bir projeyi delist etmeden önce kapsamlı bir araştırma yapmalıdır.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...