Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Ghxsts NFT Koleksiyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paylaş

Aydan aya NFT koleksiyonlarının yükselişine ve düşüşüne tanık olmaktayız. Ghxsts, devam eden herhangi bir projenin en istikrarlı büyümelerinden bazılarını sergiledi. Ghxsts NFT tek bir kişi tarafından oluşturuldu. 0,001 ETH’lik ilk satış fiyatlarından sonra kısa bir sürede tek bir milyon dolarlık satışa ulaştı. 2021’in büyük bir kısmına büyük ölçekli PFP projeleri hakimdi. Fakat büyük ve küçük birçok sanatçı göz ardı etti. Ve tutkularını küçük ölçekli çabaların seviyesini yükseltmeye yöneltti. GxngYxng’in bu çığır açan projeyi piyasadaki en başarılı bağımsız NFT koleksiyonlarından biri haline geldi. NFXHaber olarak bu koleksiyon hakkında bilinmesi gerekenleri sizin için derledik.

Ghxst’ler: Kökenler

Ghxst’ler, şu anda Japonya’da yaşayan Amerikalı bir sanatçı olan GxngYxng’in tarafından yaratıldı. Projenin konsepti, GY’nin kendi içinde hissettiği acıyı ve çevresindekilerde gördüğü duyguları yakalamaktı. Twitter üzerinden ise şöyle söylemekte:

Aylardır günlüklerimde Ghxst’ler çiziyordum ve insanların kayıp ruhlara bir ev bulmalarına yardım etme fikrini sevdim. Bir arkadaşım daha önce 101 Ghxst’in 101 otoportreye benzediğini söyledi ve bunun doğru olduğunu hissediyorum.

Projenin Mayıs 2021’de piyasaya sürülmesinden önce GY, Ghxst olacakların portrelerini çizmek için aylar harcadı. Ve sonunda animasyon endüstrisindeki istikrarlı işini bıraktı. Planı, tam zamanlı NFT’lere girmek ve bu çabayı finanse etmek. Ve bu yol boyunca yarı zamanlı işler bulmaktı. İlk Ghxst satışı, 2 Mayıs’ta gerçekleşti. Bu satışta Ghxst 001’in OpenSea’de 0.001 ETH karşılığında satışı tamamlandı.

Ghxsts: NFT Mitolojisi

Her şey ilk 101 Ghxst ile başladı, ancak çok geçmeden Ghxst’lerin mitolojisi gelişmeye başladı. Ve yeni karakterlere, bilgilere, düşme mekanizmalarına ve daha fazlasına yol açtı.

Şu anda, Ghxsts evreni şunlardan oluşur:

 • 102 Ghxst (1 Genesis Ghxst dahil)
 • 43 Immxrtals
 • 51 Demxn
 • 12 Ay Zxdiac
 • 12 Astral Zxdiac
 • 26 Alixn
 • 10 Sirxn
 • 87 Efsaneler
 • 12 İlahi Zxdiac
 • gxd
 • Creatxr

Ghxsts NFT sahipleri, ücretsiz airdroplar, mint erişimi ve daha fazlası gibi benzersiz ödüller verebilmekte. Ör: Bir Lunar Zxdiac sahibi olmak, koleksiyoncuyu yeni Eclipse Zxdiac ödülü alma hakkı kazanır. Resmi Ghxsts Discord’dan alınan aşağıdaki tablo, kombo ödüllerinden birkaçını özetlemektedir. Ödülleri toplamak için, Ghxst sahibinin airdrop almak için belirlenen NFT kombinasyonunu bir cüzdanda tutması gerekir. Kombinasyon ve ödül mekanizması, herhangi bir NFT projesi arasında en benzersiz olanlardan biri olarak görülmekte. Ücretsiz airdroplar, koleksiyoncuları ödüllendirmek için inanılmaz derecede iyi alınan ve yaygın olarak kullanılan bir yoldur.

Ghxsts NFT: Pazar Kilometre Taşları

Bugüne kadar Ghxsts, 5.100 ETH’nin üzerinde bir satış hacmi elde etti. Bu hacmin çoğu, önemli bir kısmı birkaç satış muhasebesi ile ikincil işlemlere kadar. Özellikle Ghxsts ekosistemi üzerinde önemli bir etki yaratan dört işlem var. Bu tür ilk işlem bir hediyeydi. Temmuz ayında Ghxsts topluluğu üyesi NatFxcts Sirxn 1’i Ghxsts web sitesi oluşturmaları için hediye etti. Bu hediye, GY’nin topluluğu için takdirini pekiştirdi. Hatta bir sonraki önemli işlem, Tidxl Wxve Card 1’in müzayedesinden geldi. Kart, Ghxsts koleksiyonunun geri kalanı arasında bir aykırıydı. Açık artırma 15 Temmuz’da 53.23 ETH’de kapandı. Ghxst’lerin piyasadaki en çok rağbet gören projelerden biri haline gelmesine yardımcı oldu. Bu asla doğrulanmamasına rağmen, spekülasyon NFT Twitter’a yayılmakta.

Üçüncü işlem, Genesis Ghxst’in 19 Temmuz’daki satışıydı. Hatta 30.87 ETH teklifiyle kapanan açık artırma, NFT’nin GY’nin 4 yaşındayken yaptığı bir çizim olması nedeniyle büyük önem taşıyordu. Ayrıca NFT’nin kendisi, GY’nin annesinin “Ghost February 1999” başlıklı ilkel bir çizgi çizimini tasvir ediyor. Dördüncü kayda değer işlem, bugüne kadarki en büyük Ghxsts satışıdır. Bu sayede Animasyonlu Bioluminescent Sirxn Sirxn 0’ınki. Bu NFT’nin açık artırması 23 Ağustos’ta 619,5 ETH’de kapandı. Pek çoğu 1/1 NFT satışlarının artması için çağrıda bulunduğundan, Sirxn 0’ın satın alınması Ghxsts’in popülaritesini hızla artırdı.

Ghxsts: Topluluk

Ghxsts projesinin muhtemelen en heyecan verici kısmı topluluğudur. Ayrıca Toplulukların koleksiyonlarının satışını ön plana çıkaran diğer çeşitli PFP projelerinden farklı olarak GY, canlı bir dizi sanatçıyı, koleksiyoncuyu, meraklıyı ve daha fazlasını bir araya getirdi. Ghxsts topluluğunun dediği gibi Pxin Gxng, son birkaç ayda üstel bir büyüme yaşadı. Hatta bir dizi üst düzey NFT etkileyicisinin Discord’a kabul edildiğini gördü. Ve ana projenin ötesinde, çoğu kişi Ghxsts’in tek bir koleksiyonla sınırlı olmadığını görünce şaşırabilir.

Hatta tüm bu koleksiyonlar kesinlikle göz atmaya değer olsa da, PxinGxng önem açısından yalnızca Ghxst’lerden sonra ikinci sırada yer aldığı için bir spot ışığı hak ediyor. Ghxsts, projeyi çevreleyen Discord ve Twitter topluluğunun fiili adı olan Pxin Gxng’nin yaratılmasının yolunu açtı. Buna karşılık, Pxingxng koleksiyonu topluluk için ve topluluk içinde oluşturulmakta.

Esasen, koleksiyoner topluluğunun aktif bir parçası olmak isteyenlere daha geniş bir erişilebilirlik yelpazesi sunmak için GY tarafından oluşturulan bir dizi baskı parçasıdır. Ana Ghxsts projesinden çok daha düşüktür ve çoğunlukla topluluğun kolektif mizah anlayışını yansıtan memlerden oluşur.

PxinGxng koleksiyonunda ayrıca, koleksiyoncular için airdrop ve mint erişimi gibi benzer ödüller sağlayan Ghxst’lerden ayrı bir yol haritası vardır. Hatta PxinGxng parçaları genellikle OpenSea’ye uyarı yapılmadan bırakılır. Ayrıca genel olarak 0.1 ETH civarında veya altında fiyatlarda bulunmakta.

Topluluğun en uzun süredir aktif bir parçası olanlar, destekleri için airdrop ve Ghxst’lere ve Pxingxng parçalarına erken erişim sağlayarak sürekli olarak ödüllendirildi. Hatta topluluğa girmeyi uman diğerlerinin yalnızca sunucuya katılması ve genel sohbete ve meme paylaşımına katılması gerekir.

Ghxsts: Gelecek

Mayıs lansmanından bu yana, ana Ghxsts OpenSea koleksiyonu gelişmeye devam etmekte. Hatta değeri koleksiyonun basım zamanında 272 NFT’ye kadar yükseldi. Çok sayıda PFP projesi, Crypto FUD, bir NFT ayı piyasası ve daha fazlasını talep ediyor. Proje ve destekçileri, Ghxsts’in burada kalacağı konusundaki kararlılıklarında kararlı.

Ustalıkla hazırlanmış, sürekli büyüyen bir evrenle GY, topluluğu NFT’lerini uzun vadede tutmaya teşvik eden bir dizi koleksiyoncu ödülü ve geleneksel olmayan düşürme mekaniği uygulayarak kendini başarıya hazırladı. Böylece çok sürümlü Ghxsts NFT’ler için mevcut taban, 6 ETH civarında ve 1/1s ile 69 ETH’de bulunuyor. Ancak Ghxsts ekosisteminde bir NFT toplamak için yeni fırsatlar düzenli olarak ortaya çıkmaya devam ediyor.

Ghxst’lerin önemi önümüzdeki aylarda kendini göstermeye devam edebilir. Ayrıca NFT alanının ileri görüşlü doğası, projeye ve yaratıcı GxngYxng’ye dikkat çekti. Önde gelen diğer projeler ve sanatçılarla işbirliklerinden Ghxsts benzerliğini içeren türevlere kadar, GY’nin projesinin etkisi NFT ekosistemine ulaşmaya devam ediyor. Ayrıca Ghxsts, GY için finansal ve kişisel zaferin ötesine geçen ve bağımsız sanatçılar arasında parlayan bir başarı örneği haline gelen gerçek bir zaferdir.

GxngYxng Temmuz’da “Hayatımı değiştirdin ve en iyi arkadaşlarım oldun” diye tweet attı. “Ayrıca PxingGxng ve tüm NFT topluluğuna, kalbimin derinliklerinden teşekkür ederim, hepiniz çocukluk hayalimi yeniden bulmama yardım ettiniz.” dedi.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...