Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

GameStop NFT Platformu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paylaş

GameStop NFT pazarı ve takas edilemez token kullanan oyun geliştiricileri için 100 milyon dolarlık bir fon kurmayı planlıyor. Bu, GameStop’u genellikle bir mem olarak kullanılan bir hisse senedinden kripto para birimi ve Web3 teknolojisiyle uğraşan bir şirket haline getirecek.

Platformun, Ethereum blok zinciri platformu Immutable X’e dayalı olarak bu yıl içinde piyasaya sürülmesi beklenmekte. Immutable X, GameStop NFT pazarını başlatmak için kullanılan platformdur. Immutable tarafından geliştirilen Immutable X, Ethereum’un en önemli dezavantajlarını azaltmayı amaçlamaktadır. Büyük enerji tüketimi ve bir işlemi işlerken fahiş olabilen yüksek ilişkili gaz ücretleri. Yüz binlerce işlem kaydını tek bir işlemde birleştirerek, Immutable işlemi Ethereum blok zincirine yazar ve işlemlerinin çevresel etkisini dengelemeyi taahhüt eder. Immutable, NFT ticaret kartı oyunu Gods Unchained’in arkasındaki şirkettir.

GameStop NFT Piyasasında Yeni Soluk

Immutable’ın mevcut ortaklıkları ile yeni GameStop girişimi, yeni pazardan ve mevcut Immutable X kullanıcılarından destek almakta. Immutable ve GameStop ayrıca geliştiriciler için bir fon oluşturmayı planlıyor. TikTok gibi diğer oyun dışı ortaklar Immutable X platformunu kullanır. Ancak GameStop’un pazarı, oyuncuların dijital varlık mülkü, silahlar ve karakter görünümleri dahil olmak üzere çeşitli oyun içi varlıkları alıp satabilecekleri bir yer olarak kendini gösteriyor.

GameStop’un En Son İlgi Alanları

GameStop, en son iş ilanlarında blok zinciri teknolojisiyle ilgilendiğini, bir “Web3 oyun başkanı” ihtiyacını ve çeşitli NFT ile ilgili gönderileri ilan ettiğini söyledi. NFT, genellikle oyun içi öğelerin sahipliğini kanıtlamak için bir araç olarak tanımlanmakta. Oyuncuların oyun içi müzayede evi gibi bir pazarın dışında öğeleri takas hakkı tanımakta. “Kazanmak için oyna” iş modelini kullanan Axie Infinity gibi oyunlar, oyun içi bir ekonomi yürütmek için kripto para birimleri ve NFT’leri de kullanmakta.

Bununla birlikte, faydalar bazen abartılıyor olabilmekte. Özellikle oyuncuların oyunlar arasında eşya taşımasına izin verecekleri iddiaları. Bu olasılık genellikle yanıltıcıdır ve çeşitli nedenlerle istenmeyen bir durumdur. Bir oyun geliştiricisi olan Rami Ismail, bu zorlukların bazılarını bir Twitter dizisinde özetledi.

Eleştirilere rağmen, Ubisoft dahil bazı şirketler NFT oyunları geliştirmeye devam ediyor. Diğerleri ise STALKER 2 ve Worms gibi oyunlarda NFT kullanma planlarını iptal etti. Bu olgunun bir nedeni, oyunculardan gelen eleştirilerdir. Ancak geliştiriciler de bu konuda hevesli değiller. Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda yakın zamanda yapılan bir ankete ezici bir şekilde olumsuz yanıt verdiler. GameStop, blockchain tabanlı oyunlarla ortaklık kurarak NFT’lerle uğraşan yayıncıları ve stüdyoları takip eden tepkilerden çekinmekte.

GameStop’un NFT Pazarı Sektörü Ne Şekilde Etkiledi?

GameStop, NFT alanına giren ilk video oyunu şirketi değil. NFT’leri desteklemek için böylesine büyük bir perakendecinin ortaya çıkması, video oyunu yayıncılarını katılmaya teşvik etmekte. Assassin’s Creed yayıncısı Ubisoft, yeni oyun platformu Quartz’ı zaten açıkladı. Ancak hayranlardan bazı tepkiler aldı. Breakpoint’te oyuncular, Quartz ve Digits adı verilen NFT’lerini kullanmakta. Bu NFT görünümleri, silahları ve diğer öğeleri diğer oyuncularla takas edebilecekler.

Ayrıca Square Enix, bir NFT platformu oluşturma olasılığını araştırıyor. Geliştirici, blok zincirlerin ve NFT’lerin video oyunları için parlak bir gelecek olacağına inanmakta. BAYC üyesi olan Jace Kay, Creative Bloq’a göre video oyunu NFT’lerini 2022’de izlenmesi gerektiğine inanıyor. Ayrıca GameStop da öyle düşünüyor gibi görünüyor.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...