Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

GameFi Nedir? Dijital Mülkiyetin Ve Oyunun Geleceği Nasıl?

Paylaş

Oyun NFT’leri, GameFi terimi ile alanı kaplamakta. Geçen yıl boyunca birçok yeni oyun odaklı proje çıktı. NFT’ler için bu yeni hizmet sektörü, web3 büyümeye devam ederken ilginç bir kavramdır. Oyun jetonlarına ve para birimlerine kadar eski oyunlarla ilgili en büyük sorunlardan biri de budur. Nihayetinde stüdyo ve yayıncıların her şeyin haklarına sahip olmasıdır. Bir oyun terk edilirse veya kapanırsa, yapılan tüm yatırımlar kaybedilmektedir. Blok zinciri, bu tür projelerin yaşamasına izin vermek için ilginç ve yeni bir yol sağlar.

GameFİ Nedir?

Tüm niyet ve amaçlar için bu yeni kategori, Oyun ve finans veya mülkiyetin birleşimidir. DeFi birkaç yıldır piyasada iyi işler başarmakta. Bu yol ile stake aracı ve daha fazlasını yaratmanın yollarını keşfederek birçok coin piyasaya sürülmekte. Ancak piyasadaki hızlı büyüme, keşfedilen yepyeni bir kategori oluşturmakta. Dijital sahiplik, alanda daha yaygın ve alakalı hale geldikçe giderek daha da hızlı büyümeye devam edebilir. GameFi ise bu alandaki yükün neredeyse tamamını omuzlamakta.

Kategori hala nispeten olgunlaşmamış olsa da, karakterine ve hatta ekonominin bazı bölümlerine sahip olunabileceği fikri bu yeni varlık sınıfı için devrim niteliğinde. Mülkiyetle başlayalım, bir NFT’ye sahip olmak, gerçekten sadece bir blok zincirindeki sözleşmenin ve onunla ilişkili görüntünün sahibi olduğunuzun kanıtıdır.

Bir oyunda avatara sahip olma veya karakterinize sahip olma yeteneği, koleksiyonerlerin oyun içi varlıklara sahip olduklarını kanıtlamasına izin vermek için benzersiz bir yol sağlar. Aynı zamanda ilk olarak, koleksiyoncunun mülkiyet kanıtı yoluyla bir öğenin kıt olup olmadığını göstermesine olanak tanır. Örneğin, popüler oyun fortnite Epic Games’in karakterlerin ne kadar kıt olduğunu kanıtlayabilmekte. Bunun dışında Epic Games nadirlik durumuna tamamen şirekt karar vermekte. Dilerse bir sezon önce nadir olan ürün bir sezon sonra herkes tarafından sahip olunabilmekte.

Bunu yapan birçok Epic örneğini zaten gördük ve bu olduğunda o öğenin etrafındaki kıtlık azalır. Ek olarak, o karaktere sahip olmak, ek fayda sağlar. Hatta varsayımsal olarak, bu karakteri veya skin’i veya öğeyi diğer oyunlarda ve hatta metaverse’de kullanabilirsiniz. Bu karakterler ve görünümler etrafında bir dizi Standart olduğu takdirde, Epic Games avatarlarını kullanabilmektesiniz. Örneğin fortnite’ta NFT kullanılmasına izin vermeyi seçin, koleksiyoncular kendi Bored Apes, Clone X veya herhangi birini kullanabilirler.

GameFi ile Oyunun Geleceği Kazançlı Olabilir

Gelecek oyun NFT’leri için parlak olsa da, inovasyonun çoğu büyük Stüdyolar tarafından değil. Çoğunlukla meydan okuyan girişimler tarafından yapılıyor. Genel halk hala dijital mülkiyeti benimseme konusunda isteksiz. Ayrıca Web3 konusunda çoğu insan ve oyuncu neredeyse tepkisiz kalmakta. İnsanlar, zor kazandıkları paralarını harcadıkları zaman varlıklara sahip olabileceklerini anladıklarında işler daha da zorlaşmakta. Fakat Web3 oyunlarının sonucunun başarılı olacağına inanılmakta. Birçok analiste göre sonunda yeterli momentum hazır hale gelecek ve gelecekte bu norm olacak.

Gelecek oyun nft’leri için parlak olsa da, İnovasyonun çoğu büyük Stüdyolar tarafından değil, meydan okuyan girişimler tarafından yapılıyor. Genel halk hala dijital mülkiyeti benimseme konusunda isteksiz ve web 3, birçok gazetecinin ve Oyuncunun nfts fikrine yönelik tepkisini sona erdiriyor. İnsanlar, zor kazandıkları paralarını harcadıkları varlıklara sahip olabileceklerini anladıklarında, web3 oyunlarının sonucunun kaçınılmaz olduğuna inanıyoruz. Sonunda yeterli momentum kırılacak ve gelecekte bu norm olacak.

GameFİ Ekonomileri

Birçok web 3 oyunu, tohum turları veya harici yatırım yerine bu NFT’leri kullanıyor. Ama aynı zamanda koleksiyoncuların para kazanmalarını sağlayan benzersiz mekanizmalar da sunuyorlar. Oyna-kazan konsepti, koleksiyonerlerin kendi tokenlerine dayalı oyun içi para birimi kazandığı bir düzendir. Oyuncuların bu tokenlerı erc20 jetonları şeklinde çıkarabildiği ve borsalarda satabildiği geçen yıl boyunca popülerlik kazandı. Bu mekanizmanın artıları ve eksileri elbette mevcut. Axie Infinity’nin piyasa olgunlaştıkça ve zaman zaman türbülansa girdiğini içeren örnekler gördük.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...