Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Foundation App NFT Marketplace Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paylaş

Foundation App NFT Marketplace, giderek kalabalıklaşan, alanında kripto sanatına geldiğinde en büyük isim olabilir. Yarı seçici platform, sanatçıları ve koleksiyonerler topluluğunu öne ve merkeze koymaya çalışmakta. Elbette bu, özellikle 1’de 1 kripto sanatı söz konusu olduğunda, onu oradaki en popüler pazar yerlerinden biri yapmakta.

Foundation App NFT Nedir?

Foundation App NFT, güçlü NFT yaratıcıları ve koleksiyonerleri topluluğu oluşturmaya odaklanan bir Ethereum NFT pazarıdır. Kripto sanat platformu kendini ilk olarak Mayıs 2020’de duyurdu ve Şubat 2021’de piyasaya çıktı. Platformdaki içerik oluşturucuların toplam 54.992 ETH. Yani yazı yazılırken yaklaşık 155 milyon dolar.

  • Foundation’da NFT Toplamaya Nasıl Başlanır?

İlk olarak, MetaMask cüzdanı ve ETH’si olan herkes Foundation’da bir profil oluşturabilmekte. Ardından NFT’leri sahip olabilmekte. Tek ihtiyacınız olan bir MetaMask cüzdanı ve ETH. Foundation’da birincil piyasadan satın alma, sanat müzayedelerinde teklif vermeyi içermekte. Bundan sonra bir NFT satın alırsanız, onu sanal galerinizde görüntüleyebilmektesiniz. Veya ikincil piyasada satabilmektesiniz. Vakıftan bir NFT’yi farklı bir NFT pazarında yeniden satmak istiyorsanız, her zaman devredebilmekte ve sonra satabilmektesiniz.

Foundation App’de Nasıl Listelenebilirsiniz?

Bir NFT pazarındaki yüksek içerik hacmi, NFT yaratıcılarının öne çıkmasını ve koleksiyoncuların kaliteli kripto sanatı bulmasını zorlaştıran bir gürültü denizi yaratabilmekte. Foundation’ın bu sorunu çözmesinin bir yolu, platformda NFT satmak için içerik oluşturucuların davet edilmesi gerektiğidir. Temelde, Foundation’daki içerik oluşturucuların davet göndermeden önce piyasada en az bir NFT satması gerekecektir. Bu sistemin, umutlu içerik oluşturucuların zaten platformda olan birini tanımasını gerektirdiği göz önüne alındığında, Vakıf davetleri çok rağbet görüyor. Öyle ki, geçmişte insanlar onları eBay’de bile sattı! Yine de, topluluktaki içerik oluşturucularla ilişkiler kurmak, davet arayanlar için en iyi başlangıçtır. Aynı şekilde, Vakıf da zaman zaman Discord’unda aktif olan kişilere davetiyeler vermekte.

Foundation App’de Nasıl NFT Mint Edilir?

NFT’leri Foundation’da basmak çok kolay. Aslında bunların hepsi tek bir tıklamayla yapılabilir. Ayrıca kodlama veya teknik bilgi gerekmez! Dahası, Foundation son zamanlarda NFT pazarında çok önemli bir güncelleme yaptı. Kısacası güncelleme, NFT yaratıcılarının kendi akıllı sözleşmelerini kullanarak kripto sanatlarını Vakıf pazarında satmalarına izin veriyor. Bu, varsayılan para basma seçeneğinden “Vakıf Koleksiyonu” paylaşılan akıllı sözleşmesine hoş bir yükseltmeydi. Çoğu platformda olduğu gibi, içerik oluşturucuların kripto sanatı NFT’lerini basmak için gereken gaz ücretlerini ödemek için cüzdanlarında ETH’ye ihtiyacı olacak. Bir diğer önemli nokta ise Foundation’ın dosya boyutları için 50 MB’lık bir limite sahip olmasıdır. Ancak mağazalar, Vakfın sunucularının aksine IPFS sistemine yüklenir. Bu güzel çünkü IFPS, dosya depolama için merkezi olmayan bir konumdur.

Müzayedeler Foundation App Üzerinde Nasıl Çalışır?

Diğer bazı NFT pazaryerlerinden farklı olarak, Foundation’daki birincil satışlar açık artırma yoluyla gerçekleşir. Bunun başlama şekli, sanatçıların NFT’lerini açık artırma için bir rezerv fiyatı üzerinden listelemeleridir. Ardından, biri rezervi karşılaması gereken ilk teklifi verir vermez 24 saatlik bir açık artırma başlar. Bundan sonra, her yeni teklif bir öncekinden en az %10 daha yüksek olmalıdır.

Önemli bir şekilde, bir müzayedenin son 15 dakikasında bir teklif gelirse, müzayede 15 dakika uzar ve son teklif 15 dakika boyunca yerinde kalana kadar devam eder. İçerik oluşturucular, Vakıf’taki bir müzayedenin nihai satış fiyatının %85’ini alır. Ayrıca, içerik oluşturucular tüm ikincil satışlarda sonsuza kadar %10 telif hakkı alır. Vakfın %15’lik ücretinin ikincil satışlar için de geçerli olduğunu belirtmek önemlidir.

Sonuç olarak, platformuna günlük olarak katılmaya çalışan NFT yaratıcıları var. Sadece bu da değil, koleksiyonlarını genellikle alana hakim olan pfp avatarlarının ötesine genişletmek isteyen NFT koleksiyoncuları için harika bir yer. Harika kripto sanatı yaratmak veya toplamak istiyorsanız, Foundation tam size göre olabilir. Kendi NFT’lerinizi nasıl oluşturacağınıza dair bazı faydalı ipuçları ister misiniz? NFTevening’in yolunuza devam etmeniz için bir dizi kılavuzu vardır. Bir NFT yaratıcısı olmanıza yardımcı olacak bu beş harika araca ve NFT sanatı yaratma ve satma konusundaki kılavuzlarımıza göz atın!

Benzer Yazılar

Kripto Girişimcisi Jason Falovitch, 150 Bin Dolar Değerinde NFT Hackine Uğradı!

Leverage'ın kurucu ortağı Jason Falovitch, yakın zamanda siber dolandırıcılıkta...

Ethereum’un İlk Katman-2 Alan Adı Hizmeti Ekim’de Yayına Girecek!

İlk Ethereum katman-2 alan adı hizmeti olan ZKSpace Ad...

VeChain, Blockchain Teknolojisini Gıda, Giyim ve İlaç Endüstrilerine Dahil Etmeyi Planlıyor!

Geçtiğimiz gün yapılan duyuruya göre VeChain, Blockchain teknolojisini günlük...

Astar Network, Web3’ü Tanıtmak için Japon Markalarıyla Çalışacak!

Astar Network'ün Japonya'nın ulusal gazetesi Nikkei'deki reklamı, platformun 329...

Nanjing Üniversitesi, Çin’deki İlk Metaverse Ana Dallarından Birini Kurdu!

Çin'de bulunan Nanjing Üniversitesi, ülkede Metaverse ana dallarından birini...

Walmart, Walmart Land ve Oyun Evreni ile Metaverse’e Giriyor!

Walmart, Walmart Land ve Walmart'ın Roblox'ta bulunan oyun evreninin...