Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Fidenza NFT Nedir?

Paylaş

Fidenza NFT, komuta fiyatlarının artışına etki eden fiyat teklifleri sebebiyle ortaya çıkan bir projedir. Fidenza koleksiyonu ilk olarak 2021 yılının haziran ayında piyasaya sürülmüştür. 999 farklı NFT sanat eserinden oluşan bu koleksiyonun her parçası tasarımı oluşturan benzersiz dikdörtgenler ve kareler desenleri oluşturmak için algoritmik bir teknik kullanılmaktadır. Bir esere gizem kazandıran unsurlardan biri rastgele nesli olmasıdır. Bu sayede her parçaya ayrı bir çekicilik kazanır. Koleksiyonun İlk NFT’si, 11 Haziran’da 0.17 ETH’ye basılırken ve 0.58 ETH karşılığında satışı gerçekleşti. 10 haftadan biraz daha uzun bir süre sonra, “Tulip” lakaplı NFT, Opensea’de 1.000 ETH’ye (3,3 milyon dolar) karşılığında yeni sahibine satışı gerçekleşti.

Fidenza, bir sanatçı olarak çalışmak için bilgisayar mühendisliği işini bırakan 34 yaşındaki Tyler Hobbs’un projesidir. Proje, Hobbs’un Google Haritalar aracılığıyla rastladığı kuzey İtalya’daki bir kasabanın adını taşıyor. Ressam Francis Klein’dan ilham alan Hobbs, NFT’ler için genelde yer adlarını kullanıyor. Toplam 999 eser üretilirken ve 25 dakikada her biri 0.17 ETH veya yaklaşık 400 $ karşılığında satışı gerçekleşti. Bu satıştan elde edilen gelir yaklaşık 400.000 dolara denk gelmektedir. Hobbs ve Art Blocks arasında ikiye bölündü. Başta Opensea olmak üzere ikincil piyasada, eserleri önceden programlanmış %10’luk bir komisyon alır ve bu komisyon kendisi, Art Blocks ve Opensea arasında otomatik olarak %5,0/%2,5/2,5% paylaştırılır. Tahmini 85 milyon ikincil satışla Hobbs şimdiden 4 milyon doların üzerinde komisyon kazandı.

Fidenza’nın Sahibi Kimdir?

Fidenza’nın sahibi sanatçı Tyler Hobbs, ABD’nin Teksas eyaletinin Austin şehrinde yaşayan bir görsel sanatçıdır. Bilgisayarlı sanat alanında uzmanlaşmış olan Hobbs, sanat eserleri üretebilen özel algoritmalar geliştirmiştir. Fidenza NFT koleksiyonu hakkında konuşan Hobbs, projesini şöyle anlatmıştı:

‘’Fidenza, bugüne kadarki en çok yönlü algoritmam. Program yapılandırılmış eğrilere ve bloklara odaklanmayı sürdürse de kullanılacağı ölçek, organizasyon, doku ve renk kullanım çeşitleri daha çeşitli üretkenlik olanağı yaratacaktır.’’

Hobbs, alıcıların dünyanın dört bir yanından geldiğini ve çoğunlukla orta yaşlı erkekler olduğunu söylüyor. Genel görüşlere göre, deneyimsiz olan kişiler genelde daha az ön yargıya hakimdir.

Nasıl Fidenza NFT Sahibi Olurum?

İlk adım olarak OpenSea’den kendinize bir hesap oluşturun.

Ardından, satın alma için gaz gibi ilgili ücretleri de karşılayacak kadar hesabınıza ETH bakiyesi yükleyiniz.

OpenSea’de listelenen yüz binlerce NFT’nin arasında kolay bulmanız için koleksiyonlara bakınız.

Ardından, ETH’yi bir web3 cüzdanına aktarın. En popüler web3 cüzdanından biri olan MetaMask’ı kullanabilirsiniz.

Son olarak satın almaya karar verdiğiniz NFT’yi ‘Şimdi Satın Al’ butonuna tıklayın. Opensea, size işlem maliyetleriyle birlikte toplam tutarı gösterecek. Ve satın aldıktan sonra gelen işlem onayı ile satın alma işlemi tamamlanır.

Benzer Yazılar

Ledger, NFT’ler için Yeni Bir Donanım Cüzdanı Oluşturdu!

Dijital varlık güvenliği konusunda uzman şirket olan Ledger, Ledger...

Decentraland, Arazi Sahiplerine Özel Sanal Emlak Kiralamayı Başlatıyor!

Decentraland, mülk sahiplerinin mülklerini başka kişilere kiralayabileceğini açıkladı. Yeni...

Azuki, 24 Saatlik Satışlarda Yaklaşık 2 milyon Dolar Hacimle İlk Sırada Yer Aldı!

Azuki, 24 saatlik satışlarda yaklaşık 2 milyon dolar ile...

Music Magazine Kapağına Metaverse Avatarı Koydu!

Dünyanın önde gelen elektronik müzik yayınlarından biri olan Mixmag,...

NFT Alıcılarındaki Artışa Rağmen NFT Satışları Geri Çekilme Yaşıyor!

Bu haftanın piyasa verilerine göre, NFT alıcılarında yüzde 15,16'lık...

Nike İlk Yerel Web3 Spor Ayakkabısını Piyasaya Sürdü!

Nike geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruya göre, NFT ve Web3...
Önceki İçerikZed Run Legacy Nedir?
Sonraki İçerikCyberKongz Nedir?