Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Fidenza NFT Nedir?

Paylaş

Fidenza NFT, komuta fiyatlarının artışına etki eden fiyat teklifleri sebebiyle ortaya çıkan bir projedir. Fidenza koleksiyonu ilk olarak 2021 yılının haziran ayında piyasaya sürülmüştür. 999 farklı NFT sanat eserinden oluşan bu koleksiyonun her parçası tasarımı oluşturan benzersiz dikdörtgenler ve kareler desenleri oluşturmak için algoritmik bir teknik kullanılmaktadır. Bir esere gizem kazandıran unsurlardan biri rastgele nesli olmasıdır. Bu sayede her parçaya ayrı bir çekicilik kazanır. Koleksiyonun İlk NFT’si, 11 Haziran’da 0.17 ETH’ye basılırken ve 0.58 ETH karşılığında satışı gerçekleşti. 10 haftadan biraz daha uzun bir süre sonra, “Tulip” lakaplı NFT, Opensea’de 1.000 ETH’ye (3,3 milyon dolar) karşılığında yeni sahibine satışı gerçekleşti.

Fidenza, bir sanatçı olarak çalışmak için bilgisayar mühendisliği işini bırakan 34 yaşındaki Tyler Hobbs’un projesidir. Proje, Hobbs’un Google Haritalar aracılığıyla rastladığı kuzey İtalya’daki bir kasabanın adını taşıyor. Ressam Francis Klein’dan ilham alan Hobbs, NFT’ler için genelde yer adlarını kullanıyor. Toplam 999 eser üretilirken ve 25 dakikada her biri 0.17 ETH veya yaklaşık 400 $ karşılığında satışı gerçekleşti. Bu satıştan elde edilen gelir yaklaşık 400.000 dolara denk gelmektedir. Hobbs ve Art Blocks arasında ikiye bölündü. Başta Opensea olmak üzere ikincil piyasada, eserleri önceden programlanmış %10’luk bir komisyon alır ve bu komisyon kendisi, Art Blocks ve Opensea arasında otomatik olarak %5,0/%2,5/2,5% paylaştırılır. Tahmini 85 milyon ikincil satışla Hobbs şimdiden 4 milyon doların üzerinde komisyon kazandı.

Fidenza’nın Sahibi Kimdir?

Fidenza’nın sahibi sanatçı Tyler Hobbs, ABD’nin Teksas eyaletinin Austin şehrinde yaşayan bir görsel sanatçıdır. Bilgisayarlı sanat alanında uzmanlaşmış olan Hobbs, sanat eserleri üretebilen özel algoritmalar geliştirmiştir. Fidenza NFT koleksiyonu hakkında konuşan Hobbs, projesini şöyle anlatmıştı:

‘’Fidenza, bugüne kadarki en çok yönlü algoritmam. Program yapılandırılmış eğrilere ve bloklara odaklanmayı sürdürse de kullanılacağı ölçek, organizasyon, doku ve renk kullanım çeşitleri daha çeşitli üretkenlik olanağı yaratacaktır.’’

Hobbs, alıcıların dünyanın dört bir yanından geldiğini ve çoğunlukla orta yaşlı erkekler olduğunu söylüyor. Genel görüşlere göre, deneyimsiz olan kişiler genelde daha az ön yargıya hakimdir.

Nasıl Fidenza NFT Sahibi Olurum?

İlk adım olarak OpenSea’den kendinize bir hesap oluşturun.

Ardından, satın alma için gaz gibi ilgili ücretleri de karşılayacak kadar hesabınıza ETH bakiyesi yükleyiniz.

OpenSea’de listelenen yüz binlerce NFT’nin arasında kolay bulmanız için koleksiyonlara bakınız.

Ardından, ETH’yi bir web3 cüzdanına aktarın. En popüler web3 cüzdanından biri olan MetaMask’ı kullanabilirsiniz.

Son olarak satın almaya karar verdiğiniz NFT’yi ‘Şimdi Satın Al’ butonuna tıklayın. Opensea, size işlem maliyetleriyle birlikte toplam tutarı gösterecek. Ve satın aldıktan sonra gelen işlem onayı ile satın alma işlemi tamamlanır.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...
Önceki İçerik
Sonraki İçerik