Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Facebook Meta, Metaverse Bütçesinde Düşüşe Gidiyor

Paylaş

Meta, bütçesi oldukça fazla olan Reality Labs projesinde hedeflerini aşağıya çekiyor. Buna göre Facebook Meta, Reality Labs’ın bütçesini düşürme kararı aldı. NFXhaber olarak, detayları sizin için derledik.

Facebook Meta, metaverse geliştirmeye adanmış Reality Labs bölümünde bütçe kesintileri yapıyor. Bir şirket sözcüsü 12 Mayıs’ta Reuters’e konuştu. Buna göre sözcü, devam eden birçok projenin iptal edileceğini ve planlananların da erteleneceğini doğruladı.

Facebook Meta, bazı metaverse projelerini iptal ediyor

Teknoloji şirketi, yarının internetini yaratma tutkusunu açıkça ortaya koydu. Bu kapsamda Facebook Meta, metaverse alanına büyük yatırımlar yaptı. Ardından, tamamen metaverse ile ilgili projeleri gerçekleştirmeyi hedefleyen Reality Labs’ı kurdu. Bu bölüm, Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik alanlarındaki karma gerçeklik başlıklarıyla ilgileniyor.

Bunun yanında Reality Labs, 2021’de 13.000’den fazla yeni çalışan işe aldı. Ardından 2022’nin ilk çeyreğinde de 6.000’den fazla yeni çalışan işe alarak kadrosunu genişletti. Facebook Meta’nın yaratıcısı Mark Zuckerberg, bütçeyi geniş tuttu. Son raporlara göre Reality Labs, ayrıntılı olarak açıklandığı üzere 2021’de 10.2 milyar dolar kaybetti. Bunun yanında bölüm, 2022’nin ilk çeyreğinde de 3 milyar dolar kaybederek şirketin gelirlerini düşürmeyi sürdürdü. Bu durum, Meta’nın hisselerinde keskin bir düşüşe neden oldu. Ayrıca, yatırımcıları oldukça kızdırdı. Son haberlere göre şirket, yatırımcılara güven vermek için bölümün bütçesinde büyük kesintiler açıkladı.

Bunun yanında teknoloji devi, mayıs ayının başlarında işe alım hızını yavaşlatacaklarını duyurdu. Reuters haber ajansı, Meta CTO’su Andrew Bosworth’un, Reality Labs bölümü içinde değişiklikler olacağını söylediğini bildirdi. Şirket, işten çıkarma olmasa bile, çok pahalı olan bazı projeleri artık finanse edemeyeceğini ve diğerlerini geciktireceğini açıklıyor. Hangi projelerin söz konusu olduğu ise bilinmiyor.

10 yıllık yatırım

Facebook Meta, dört VR gözlük projesi üzerinde çalışıyordu. Bu projeler arasında 2022 için planlanan bir karma gerçeklik gözlüğü olan “Cambria” da yer alıyordu. Meta’nın kurucusu Mark Zuckerberg’e göre, bu gözlükler akıllı telefonların sonunu getirecek.

Reality Labs’ın 2022 bütçesi için tahminler, daha önce 90-95 milyon dolardı. Ancak şimdi 87-92 milyara düştü. Bu değişiklik, Mark Zuckerberg’in Nisan ayındaki sözlerinden sonra ortaya çıktı. Buna göre CEO, ticari ve yapay zekâ bölümüne yapılan yatırımların düşürülmesini istiyor. Meta, Reality Labs’ı finanse eden geliri elde etmek için hala Facebook, Instagram ve WhatsApp’a bel bağlıyor. Ancak Mark Zuckerberg, 2022’nin ilk çeyrek sonuçlarında, firmanın gelirini artırmasına izin vermeyeceğini açıkladı. Ayrıca Ekim 2021’de, metaverse yatırımlarının gerçekten karlı hale gelmesinin en az on yıl süreceğini hatırlattı.

Benzer Yazılar

Rimowa x RTFKT Phygital Luggage Collab Nedir?

LVMH'nin sahibi olduğu Almanya merkezli Rimowa markası, Nike'ın web...

Yagiverse NFT Nedir?

Platform gezegenlerinin yok edilmesinden sonra 3.333 Yagiverse, galaksiler arası...

Infkted NFT Launch Nedir?

Infkted NFT Launch projesi, NFT'lerde sevilen geleneksel özellikleri ve...

Energy of Space Robots Nedir?

Energy of Space Robots Nedir? adlı konu başlığımızı NFXHaber olarak...

Abbott & Costello’s Who’s on First Nedir?

Abbott & Costello, bütün zamanların en büyük komedi ikilisidir....

mETH Headz by Psychedelic Labs Nedir?

METH Headz NFT projesi, estetik bir resimden daha fazlasını...