Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Epic Games Metaverse İle Marsa Taşınıyor!

Paylaş

Amerikan Uzay Ajansı Nasa ve oyun şirketi Epic Games Metaverse için ortaklık kurdu. Buna göre iki kuruluşun geliştiricileri, Mars gezegeninde bir sanal gerçeklik (VR) deneyimi yaratmayı hedefliyor. NFXhaber olarak, sizin için derledik.

NASA, Metaverse’ye adım attı

Sanal gerçeklik teknolojisinin oyun endüstrisinde hızla büyüyor. Bunun yanında, diğer endüstrilerde önemli sayıda fırsatların kapısını açtı. Örneğin, Bilimsel araştırma ve eğitim sektöründeki NASA’nın son hamlesi, metaverse’nin potansiyelini kabul ettiğini gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde bir duyuru yayınlayan NASA, Epic Games Metaverse ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Ortaklık, oyun geliştiricilerine bir “meydan okuma” içeriyor. NASA, Mars’ı dünyadan ayrılmadan gezmek için hazırlanan sanal gerçeklik varlıkları ve deneyimleri yaratma planıyla, geliştiricileri davet ediyor.

Meydan okuma, benzersiz projeler için kitle kaynaklı çözümlere olanak tanıyan HeroX platformu aracılığıyla yayınlandı. NASA’nın meydan okuması oyun geliştiricilerine yönelik. Bu yüzden, Epic Games Metaverse ile ortaklık kurdu. Geliştiriciler, oluşturdukları Mars NFT’leri ve deneyimlerini, NASA’nın Mars XR Operasyon Destek Sistemi ortamında test edecek. Bu dijital öğelerin yaratılması ise, geliştiricilerin Unreal Engine 5’den yararlanması ile mümkün olacak.

Epic Games Metaverse ile Mars’a gideceğiz

Geliştiriciler, elbette, baştan sona bir Mars simülasyonu geliştirmeyecek. MarsXR ortamı, geliştiricilerin başlaması için halihazırda önemli miktarda içeriğe sahip. MarsXR, 400 km2’den fazla Mars arazisini içeriyor. Bunun yanında simülasyonda; gündüz/gece döngüleri, gerçekçi hava koşulları ve Mars’tan uyarlanan yerçekimi yer alıyor. Kullanıcılar ayrıca uzay giysileri ve geziciler dahil çeşitli NFT’lere sahip bir dünyaya erişebiliyor. Geliştiriciler daha sonra bu varlıklara ekleme yapma imkânına da sahip olacak. Buna ek olarak, mevcut tasarımları kendi özel deneyimlerini yaratmak için de kullanabilecekler.

MarsXR nasıl olacak?

NASA ve Epic Games Metaverse konusunda anlaştı. Peki meydan okuma nasıl olacak? NASA, geliştiricilerin kendileri için en anlamlı olanı seçebilmeleri için beş farklı deneyim stili arıyor. NASA’nın değerlendireceği beş kategori yer alıyor. Bu kategoriler arasında Kamp Kurma, Bilimsel Araştırma, Bakım, Keşif ve son olarak Bizi Şaşırt bulunuyor.  Her kategori için 4 olmak üzere toplam 20 ayrı ödül var. Ayrıca, kategoriler için 7.000 dolarlık bir ödül havuzu da mevcut. Her kategorinin kazananı 6.000 dolar alacak. Meydan okumaya katılanların, katılmak için 80 günü olacak.

Meydan okuma şimdiden büyük bir ilgi gördü. Çoğunluğu 1-2 kişilik ekiplerden oluşan 150’den fazla ekip şimdiden yerini aldı. Önümüzdeki aylarda meydan okumaya katılan ekiplerde artış göreceğimizden de şüphem yok. Ekipler arasında Kenya, İran, Ukrayna, Güney Kore, Tayvan ve daha fazlası dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılar yer alıyor. Bir Mars simülasyon deneyimi yaratmak herkes için heyecan verici bir fırsat.

Benzer Yazılar

Ledger, NFT’ler için Yeni Bir Donanım Cüzdanı Oluşturdu!

Dijital varlık güvenliği konusunda uzman şirket olan Ledger, Ledger...

Decentraland, Arazi Sahiplerine Özel Sanal Emlak Kiralamayı Başlatıyor!

Decentraland, mülk sahiplerinin mülklerini başka kişilere kiralayabileceğini açıkladı. Yeni...

Azuki, 24 Saatlik Satışlarda Yaklaşık 2 milyon Dolar Hacimle İlk Sırada Yer Aldı!

Azuki, 24 saatlik satışlarda yaklaşık 2 milyon dolar ile...

Music Magazine Kapağına Metaverse Avatarı Koydu!

Dünyanın önde gelen elektronik müzik yayınlarından biri olan Mixmag,...

NFT Alıcılarındaki Artışa Rağmen NFT Satışları Geri Çekilme Yaşıyor!

Bu haftanın piyasa verilerine göre, NFT alıcılarında yüzde 15,16'lık...

Nike İlk Yerel Web3 Spor Ayakkabısını Piyasaya Sürdü!

Nike geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruya göre, NFT ve Web3...