Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

En Pahalı NFT Belli Oldu: NFT Tarihinin En Çok Kazandıran NFT’leri

Paylaş

Değiştirilemez tokenler veya NFT’ler yaklaşık 2017’den beri piyasadaydı. Ancak bu benzersiz dijital öğeleri ana akım haline gelmesi 2021’i buldu. Son 12 ayda, NFT’ler tanınmaya başladı ve yöntemlerini endüstriler arasında geliştirdi. En pahalı NFT öğeleri, yüz binlerce dolara alıcı buldu. Bugüne kadarki en pahalı NFT 90 bin dolarlık teklif aldı. NFXhaber olarak, tarihin en pahalı NFT’lerini sizin için derledik.

İşte tarihin en pahalı NFT sanat eserleri

Bir rapora göre, tam NFT brüt satışları 2021’de 17,6 milyar dolara ulaştı. Ayrıca bu rakam, 2020’ye kıyasla %21.000’lik bir artışa tekabül ediyor. NFT piyasasındaki hype ve öğelerin sahiplerine sunduğu fayda düşünüldüğünde, bu yükseliş aslında şaşırtıcı değil. Son dönemde NFT’ler, brüt satışlarda mevcut bir durgunluk olmasına rağmen, öne çıkmaya devam ediyor. Hadi gelin, tarihin en pahalı 10 NFT’sine göz atalım.

1. En pahalı NFT: The Merge

Takma isimli bir NFT sanatçısı olan Pak’ın NFT koleksiyonu “The Merge”, en iyi sunulan NFT’ler arasında yer alıyor. 2 Aralık 2021’de Pak, bir NFT’yi 91,8 milyon dolara satarak tarihi bir satış gerçekleştirdi. Ayrıca, sunulan en pahalı NFT öğelerin aksine, The Merge tek bir koleksiyoncuya ait olmayacak. Buna göre 28.893 koleksiyoncu, Merge koleksiyonundan 312.686 adet satın aldı. Bunun yanında her birim 575 dolar değerine tekabül ediyor.

The Merge “bir grup sanat eseri değil, birçok NFT boyunca dağıtılan tek bir sanat eseridir”. Farklı ifadelerde, müşterilerin NFT satın alabileceği bir açık sürüm sanat eseridir. İşte sorunların dikkat çektiği yer burası. Her token bir kütle birimi olarak hizmet eder ve bir cüzdandaki herhangi iki token birleşerek bir olur. Bunun ardından, NFT’lerin tüm çeşitliliği, öncelikle koleksiyoncuların çeşitliliğine bağlı olarak değişebiliyor. Ayrıca teorik olarak, Birleştirme sonunda 1/1 NFT sahibi olunabiliyor.

Tarihin en pahalı NFT öğesi

En Pahalı NFT 2. Sırada Everydays: The First 5000 Days

Dijital sanatçı Michael Winkelmann, diğer adıyla Beeple, en maliyetli NFT için öğeyi uzun süre elinde tuttu. NFT’nin adı, Everydays: The First 5000 Days’di. Mart 2021’de Christie’s müzayedesinde 69 milyon dolara satıldı. İlginç bir şekilde, ön teklif sadece 100 dolardı. Bununla birlikte, Beeple’ın kripto ve sanat alanında tanınması nedeniyle, teklifler çok hızlı bir şekilde fırladı.

Sanat eseri, Beeple’ın 2007’den başlayarak her gün yarattığı 5.000 öğenin birleşiminden oluşuyor. Dolayısıyla, 13 yılda yapılan bir sanat eserinin böylesine büyük bir meblağ alması şaşırtıcı değil. 12 ay süren kamu satışı nedeniyle, tek bir koleksiyoncunun sattığı en pahalı NFT öğeleri arasında yer almaya devam ediyor.

Everydays: The first 5000 Days by Beeple

En Pahalı NFT 3. Sırada Clock

Clock, Pak tarafından WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange ile iş birliği içinde oluşturuldu. NFT, Assange’ın hapsedildiği günlerin çeşitliliğini sayan bir zamanlayıcı içeriyor. Her gün sayaç, Assange’ın ne kadar uzun süre hapiste kaldığını yansıtmak için kendini güncelliyor. Nihayetinde, Şubat 2022’de 10.000’den fazla Assange destekçisinden oluşan AssangeDAO, NFT’yi 52.7 milyon dolara satın aldı.

Ortaklık, NFT’yi WikiLeaks kurucusunun mahkemedeki savunması için fon sağlamak amacıyla yarattı. Assange, ABD makamları tarafından Mayıs 2019’da casusluk nedeniyle hapse atıldı. Son derece tartışmalı davanın ardından, Londra’daki Belmarsh Hapishanesine girdi. Bunun ardından, geçtiğimiz günlerde ABD’ye iade edildi. Bunun yanında AssangeDAO, tüm fonları Assange’ın savunması için bağış toplayan Wau Holland Basis’e bağışlayacak.

Clock NFT

4. Human One

Görünüşe göre Beeple ve Pak, en yüksek teklif edilen NFT’ler listesinde yüksek noktalar için mücadele ediyor. Listenin dördüncüsü Human One, fiziksel ve dijital öğeleri bir araya getiriyor. NFT, şaşırtıcı bir kinetik video heykelini içeriyor. Beeple, NFT’yi kişisel ifadelerinde “metaverse içinde doğan bir insanın birincil portresi” olarak tanımladı.

7 metreden fazla yükseklikteki heykel, gümüş giysili ve bir bölge kaskı gibi görünen bireysel bir görünüm sunuyor. 4 bölüme yansıtılan, sabit manzaraların distopik bir ayarı, arka planını çeşitlendirir. NFT, 2021 yılının kasım ayında, Christie’s müzayedesinde, NFT’yi neredeyse 29 milyon dolara alıcı buldu.

Human One NFT

5. CryptoPunk #5822

Var olan birçok ilk NFT’den biri olarak, bir dizi CryptoPunks NFT’si çok yüksek fiyatlara alıcı buldu. Bunun içinde CryptoPunk #5822 en pahalı NFT olarak yer alıyor. NFT, şimdiye kadar yapılmış 9 Alien Punk’tan biri olan mavi tenli bir uzaylıyı içeriyor. Blockchain tabanlı know-how firması Chain’in CEO’su Deepak.eth, bu alışılmadık NFT’yi 23 milyon dolara satın aldı.

Yazılım programı firması Larva Labs tarafından temellendirilen CryptoPunks, benzersiz şekilde oluşturulmuş 10.000 NFT’den oluşan bir koleksiyondur. Bunlar 2017’de Ethereum blok zincirinde yayınlandı. Bunun yanında, ETH cüzdanı olan herkes için ücretsiz oldu. CryptoPunks, en ikonik ve en çok aranan NFT öğeleri olarak yerini koruyor.

CryptoPunk #5822

6. CryptoPunk #7523

Diğer bir uzaylı CryptoPunk, şimdiye kadar sunulan en pahalı altıncı NFT. Müzayede evi Sotheby’s, Natively Digital: A Curated NFT Sale’in bir parçası olarak Haziran 2021’de CryptoPunk #7523’ü açık artırmaya çıkardı. NFT, 11.75 milyon dolara alıcı buldu. NFT, tıbbi maskeli tek Alien Punk olma özelliği taşıyor. Bunun yanında, var olan en nadir CryptoPunk’lardan biri. Ayrıca alışılmadık bir örgü başlık ve bir küpe içeriyor.

CryptoPunk #7523

7. CryptoPunk #4156

CryptoPunks #4156, sunulan en pahalı 7. NFT öğesi olarak listemizde yerini alıyor. Yukarıdaki CryptoPunks’ların aksine #4156 öğesi, bir maymun türünü içeriyor. Koleksiyon içerisinde bu türden yalnızca 24 adet bulunur.  Nadir olması nedeniyle koleksiyoncular, bu CryptoPunk’a birkaç kez teklif verdi. Bunun ardından, aralık ayındaki son satışında 10.26 milyon dolara alıcı buldu. Bundan sadece 11 ay önce ise, 1.25 milyon dolara satılmıştı. Ayrıca, bu Punk bir Bandana takıyor. Bu özellik, koleksiyonun yalnızca %5’inde yer alıyor. Buna ek olarak, yalnızca bir özniteliği, koleksiyonun %2’sinin sahip olduğu seçeneklere sahip. Şu an için sahibi, Punk’ı piyasada satışa çıkarmadı.

CryptoPunk #4156

8. CryptoPunk #3100

Dördüncü en pahalı NFT sanat eserleri listemizde sekizinci sıra, CryptoPunk #3100’e gidiyor. Bu Alien Punk, geçmişte 7.67 milyon dolara alıcı buldu. Bu, Punk’ın 2017’de basıldığı tarihten sonra piyasada ilk kez listelendiği zamandı. Nadir bir Alien Punk olarak, hızla yüksek bir meblağ aldı.

Şu anda, sahibi onu piyasaya 106.43 milyon dolara satışa çıkardı.  100 milyon doların üstü, biraz uzak bir ihtimal olsa da Punk’ın son satışından çok daha büyük bir miktara alıcı bulması muhtemel. Kredi puanına ek olarak, yalnızca 406 Punk’ta bulunan bir bandanaya sahiptir.

CryptoPunk #3100

9. CryptoPunk #7804

CryptoPunk #7804, 7.6 milyon dolara sunulan sıra dışı bir Alien Punk. NFT, CryptoPunk #3100’den sadece bir gün önce teklif aldı ve o zamandaki en pahalı Punk’tı. Bununla birlikte, bu listedeki karşıt Alien Punks’ın aksine #7804, çeşitli niteliklere dikkat çekiyor.

İlk olarak, NFT sadece puro kullanan bir Alien Punk. Yalnızca 317 Punk’ın sahip olduğu gibi, bir puro kendi başına nadir bir özelliktir. Aynı şekilde, CryptoPunk #7804, yalnızca 254 NFT’nin sahip olduğu bir şapka içeriyor. Son olarak, küçük Gölgeye de sahip. Diğer bir nadir özellik ise, sadece 378 serseride var. Böylece, tüm bu seçeneklerle #7804, son derece pahalı NFT öğeleri arasında yer alıyor.

CryptoPunk #7804

10. Crossroad

Beeple’s Crossroad, Şubat 2021’de Nifty Gateway’de 6,6 milyon dolara alıcı buldu. O sırada herhangi bir NFT için teklif edilen en yüksek meblağdı. 2020 ABD başkanlık seçimlerine yanıt olarak oluşturulan Crossroads, iki sonucu olan 10 saniyelik bir videodur. NFT, Donald Trump seçimi alırsa, muzaffer bir Trump’a dönüşüyor. Bununla birlikte, kazanmazsa umutsuz bir Trump olarak değişiyor.

Crossroad

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...