Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Dev NFT Koleksiyonu Yüzde 60 Değer Kaybetti! İşte Detaylar

Paylaş

BAYC NFT koleksiyonu, kripto çöküşü karşısında birkaç aydır etkilenmemiş gibi görünmekteydi. Fakat Mayıs ayı farklı bir hikaye anlatıyor. BAYC, NFT’leri ortalama satışın düştüğü Mayıs ayında kanıtlandığı gibi, değerinde düşüş yaşadı. Mayıs, NFT’ler ve kripto için zorlu bir ay oldu. BAYC, 152.658 dolarlık tat kaçıran işlem fiyatıyla bunu sonlandırmayı başardı.

Bored Ape Yacht Club Satış Fiyatı Yüzde 60 Düştü!

BAYC satışları, Otherdeed, Art Blocks, NBA Top Shot gibi diğer NFT’lerden nispeten daha yüksektir. Fakat BAYC değerleri 1 Mayıs’tan bu yana %60 oranında düştü. Hatta ortalama işlem fiyatı 382.894 dıkar oldu. NFT alıcılarındaki artış Nisan ayında yükseldi. Ancak ortalama satışlar o zamandan beri muazzam bir düşüş yaşadı. APE tokeni, Mayıs açılış fiyatı olan 20.02 dolardan değerinin %66’sını kaybederek 6.76 dolara düştü.

Neden Herkes BAYC NFT Koleksiyonu Sahibi Oluyor?

BAYC’ye, Stephen Curry, Eminem, Justin Bieber ve Shaquille O’Neal gibi birçok ünlü sahip. Ve piyasanın önde gelenlerinin sahip olduğu bir NFT koleksiyonudur. Koleksiyon için yüksek fiyatları da tetikleyen bir gecede sansasyon var. BAYC sahibi olmak, elit çevreye ait olduğunuzu gösteren bir statü sembolüdür. Alakalı olmak için, en popüler ve kraliyet NFT’sine sahip olmak neredeyse bir zorunluluktur. Sahibine harika bir statü verdiği söylenmekte. Ancak BAYC’nin gerçek değeri özel üyelik erişimidir. Yalnızca üyelere erişim ve aşağıdakiler gibi ayrıcalıklar sağlayan dijital bir kulüptür.

Sağladığı ayrıcalıklar ise şöyle sıralanmakta:

  • Banyo Erişimi
  • Anlaşmazlık Erişimi
  • NFT’ler eklendi
  • ApeCoin’e Erişim

NFT’lerin ana akıma girme, elit ve daha dev çemberin bir parçası olma potansiyelini ortaya çıkaran BAYC’dir. Ayrıca Bored Ape ve diğer birinci sınıf NFT’ler can sıkıcı bir durumda. Bu yüzden geçen ay %50’den fazla düştü. BAYC, kripto piyasasının geri çekilmesine rağmen birkaç aydır sağlam ve saldırıya uğramadı. Fakat şimdi değerleri düşüyor. Piyasanın bu kadar durgun kalması ya da ivme kaybetmesi daha da fazla değer kaybetmesine neden olabilir. Düşüşün bariz nedenlerinden biri, Ethereum’un Luna ve UST stabilcoin çöküşlerini takip eden ay boyunca %33 oranında düşmesidir. OpenSea ticaret hacmi de zarar gördü ve geçen ay %40 düştü. Böylece BAYC değerindeki düşüş, büyük ölçüde, NFT ile ilgili her şeye yatırımcı ilgisinin azalmasıyla sonuçlanan büyük kripto çöküşüne de bağlanıyor. Piyasadaki en büyük gerginlikse çok açık. NFT koleksiyonlarının değer kaybı yeni gelecek yatırımcı sayısını da azaltabilir.

Benzer Yazılar

Ledger, NFT’ler için Yeni Bir Donanım Cüzdanı Oluşturdu!

Dijital varlık güvenliği konusunda uzman şirket olan Ledger, Ledger...

Decentraland, Arazi Sahiplerine Özel Sanal Emlak Kiralamayı Başlatıyor!

Decentraland, mülk sahiplerinin mülklerini başka kişilere kiralayabileceğini açıkladı. Yeni...

Azuki, 24 Saatlik Satışlarda Yaklaşık 2 milyon Dolar Hacimle İlk Sırada Yer Aldı!

Azuki, 24 saatlik satışlarda yaklaşık 2 milyon dolar ile...

Music Magazine Kapağına Metaverse Avatarı Koydu!

Dünyanın önde gelen elektronik müzik yayınlarından biri olan Mixmag,...

NFT Alıcılarındaki Artışa Rağmen NFT Satışları Geri Çekilme Yaşıyor!

Bu haftanın piyasa verilerine göre, NFT alıcılarında yüzde 15,16'lık...

Nike İlk Yerel Web3 Spor Ayakkabısını Piyasaya Sürdü!

Nike geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruya göre, NFT ve Web3...