Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan NFT Haline Getirildi!

Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan NFT alanında yerini aldı. Haberi, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç verdi. Buna göre Erdoğan’ın masa tenisi oynadığı sırada elinde raket ile çekilen fotoğrafı NFT’ye dönüştü. NFXhaber olarak detayları sizin için derledik.

Cumhurbaşkanı Erdoğan NFT oldu

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, NFT ve Metaverse gibi yeni teknoloji trendlerini desteklemeye devam ediyor. Ofisin başkanı Ali Taha Koç, bu sabah paylaştığı tweet ile NFT alanında yeni bir hamle yaptı. Buna göre dijitalleşmeyi teşvik eden kuruluş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın masa tenisi oynarken çekilen bir fotoğrafını Nitelikli Fikri Tapu’ya (NFT) çevirdi. NFT’de, Erdoğan’ın tenis raketini ters tutarak rakibine karşı pozisyon aldığı görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan NFT olarak yerini aldı

Koç, paylaşımının devamında NFT’nin, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu tarafından Erdoğan’a hediye edildiğini de ekledi. Erdoğan’a hediye edilen NFT, Türkiye’deki devlet kurumlarının NFT ve Metaverse’yi benimseme hamlelerinin sonuncusu olarak yerini aldı.

Erdoğan: “Kriptoya sıcak bakmıyorum”

NFT hamlesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kripto paralar hakkındaki görüşlerini dile getirmesinden birkaç gün sonra geldi. Erdoğan, geçtiğimiz günlerde “Kütüphane Söyleşileri” kapsamında gençlerle bir araya gelmişti. Söyleşide bir genç, Erdoğan’a kripto paralar hakkındaki görüşlerini sordu. Gence yanıt veren Cumhurbaşkanı, kripto paralara sıcak bakmadığını dile getirdi. Sözlerine devam eden Erdoğan, kripto konusunda mecliste çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Bunun ardından, gerekli düzenleme adımlarının atılacağını da ekledi.

Türkiye NFT ve Metaverse’yi benimsiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan NFT haline geldi. Ancak, bu Erdoğan’ın NFT’ler ile ilk karşılaşması değil. 2021’in sonunda AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Erdoğan’a NFT hediye etmişti. Bu NFT, ‘İstanbul’un Dijital Anahtarı’nı içeriyordu. Bununla birlikte Erdoğan, 16 Aralık 2021 tarihinde Elon Musk ile görüşmüş ve milyarder iş insanına NFT hediye etmişti. Ankara Üniversitesi, 2022’nin Bahar döneminde seçmeli NFT dersleri vermeye başladı. Ayrıca Dijital Dönüşüm Ofisi, geçtiğimiz haftalarda NFT’nin Türkçe karşılığı tartışmalarına son noktayı koydu. Ofis, NFT kavramını “Nitelikli Fikri Tapu” olarak Türkçeleştirdi.

Ak Parti Metaverse Toplantısı
Ak Parti Metaverse toplantısı

Türkiye’deki devlet kurumları NFT’nin yanı sıra, Metaverse alanında da çeşitli hamleler yaptı. 2022’nin Ocak ayında, Ak Parti, Metaverse üzerinde bir toplantı yaptı. Toplantıya Grup Başkanvekilleri Mahir Ünal ve Mustafa Elitaş ile Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri katılım sağladı. Bununla birlikte İleri, toplantıda Metaverse hakkında şöyle konuştu:

“Blockchain teknolojileriyle, NFT ve dijital varlık kavramının mümkün olduğu ortaya çıktı. Bu bağlamda, metaverse çalışmalarımız hız kazandı.”

Benzer Yazılar

OpenSea, Ethereum L2 Optimism’in Katılımını Duyurdu!

Hacim olarak önde gelen NFT pazarı OpenSea, Twitter aracılığıyla...

MetaMask, Web3 Deneyimlerini Geliştirecek Dapp’ı Yayınladı!

Dünya çapındaki kullanıcılar, varlıklarını tek bir yerde görme isteğini...

Avrupa Metaverse Teknolojisinde ABD ve Çin’i Yakalamak İstiyor!

Avrupa Komisyonu, gelecek yıl Metaverse gibi sanal dünyalar üzerine...

Hi ve Mastercard, Özelleştirilebilir NFT Banka Kartlarını Duyurdu!

Kripto ve fiat finansal bankacılık platformu Hi, küresel ödeme...

Funko, Game of Thrones NFT Koleksiyonunu Duyurdu!

Yeni Funko dijital NFT koleksiyonu Game of Thrones karakterlerinden...

Robinhood, Web3 Kripto Cüzdanını 10.000 Müşterisi için Kullanıma Sundu!

Merkezi Menlo Park California'da bulunan Amerikan finansal hizmetler şirketi...