Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

CryptoPunks v1 Nedir?

Paylaş

CryptoPunks v1, LarvaLabs’ın 2017’de piyasaya sürdüğü popüler CryptoPunks’ın orijinal NFT seti olarak tanımlanmaktadır. NFXHaber olarak bu makalede CryptoPunks v1’i detaylı olarak inceleyeceğiz. Gelin hep birlikte projeye göz atalım.

CryptoPunks v1 Nedir?

CryptoPunks v1, LarvaLabs tarafından piyasaya sürülen orijinal Punk setidir. v1 bir türev değil, orijinal Punk setidir. LarvaLabs’ın CryptoPunks NFT’lerini piyasaya sürmesinden önce ortaya çıkmıştır. Ancak birisi bu Punk’ları satın aldığında, Punk NFTyi kendi fonuna çekebileceğini keşfetmiştir. Bu sebeple LarvaLabs hızlıca projeyi duraklatmış ve takas edilemez ilan etmiştir.

Orijinal seti reddeden LarvaLabs, 10,000’lik başka bir set oluşturmuştur. (v2) Neredeyse ücretsiz olan koleksiyonlar, zamanla büyük ilgi görmüş ve bugünkü başarılı haline ulaşmıştır. Bununla birlikte v1 sahiplerinin, Punk’larını bir ERC-721 sözleşmesine “sarıp” orijinal akıllı sözleşmenin hatasını düzeltebildiği de belirtilmektedir.

Bu arada belirtmek gerekir ki v1 halihazırda hala aktiftir. Ancak v1 sahiplerinin, OpenSea bu koleksiyonun ticaretini yasakladığı için v1’lerini alıp satılabileceği bir pazar bulunmamaktaydı. Bu yüzden de v1 sahipleri bu durumdan memnun değiller. Koleksiyon ürünleri, Classic Punks ve Wrapped CryptoPunks v1 olarak adlandırılmaya başlandı. Çünkü v1’leri satabilmek için onların orijinal sözleşme açıklarına sahip olmayan yeni bir sözleşmeyle sarılması gerekmekteydi. Sonrasında ise “isyancılar”, pazar yeri olarak LooksRare’i kullandılar ve bu pazarda 307,44 ETH’lik satış yaptılar. LooksRare, v1’leri şu şekilde tanımlamaktadır: “v1 sözleşme versiyonunundan sarılmakta bir CryptoPunk. Önceki cümleyi anlamadıysanız dikkatli olun. Aradığınız CryptoPunk bu değil.”

Punks v1 Nasıl Alınır?

CryptoPunks v1’e ilgi duyan kullanıcılar, koleksiyonun LooksRare’deki sayfasını ziyaret edebilmektedir.  NFT satın almak isteyen kullanıcıların yapmaları gereken basit bazı işlemler bulunmaktadır. Öncelikle kullanıcı,  Metamask vb. bir dijital cüzdana sahip olmalıdır. Bununla birlikte kullanıcının ödeme işlemini gerçekleştireceği bir kripto para birimine ihtiyacı bulunmaktadır. Pazar yerlerinde çoğunlukla satın alma işlemi için Ethereum (EHT) kullanılmaktadır. Kullanıcı, ETH satın almalı ve satın aldığı ETH’yi cüzdanına (Metamask vb.) aktarmalıdır. Sonrasında ise ETH yüklü cüzdanın LooksRare’e bağlanması gerekmektedir. Son adımda koleksiyonun LooksRare sayfası açılmalı ve adımlar takip edilerek alım işlemi gerçekleştirebilmektedir.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...