Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

CryptoPunks Nedir?

Paylaş

NFT’lerin 2021 yılında popüler hale gelmesi ile, dijital içerik oluşturucuları tarafından oluşturulan birçok NFT koleksiyonu, yatırımcıların dikkatini çekti. NFXhaber olarak, bu koleksiyonlardan biri olan CryptoPunks’ı inceledik. Bu makalede CryptoPunks hakkında merak edilen soruların yanıtlarına erişebilirsiniz.

CryptoPunks Nedir?

CryptoPunks, oluşturulan ilk NFT koleksiyonlarından biridir. NFT, değiştirilemez token anlamına gelir ve klasik kripto paralardan farklı olarak, takas veya staking gibi amaçlarla kullanılamayan kripto varlıkları ifade eder. Mevcut olarak en popüler koleksiyonlardan biri olan Punks, 8 bit tarzıyla oluşturulmuştur. Bunun yanı sıra, 10 bin adet ile sınırlandırılan bir arza sahiptir. Bu, var olabilen Punk NFT’lerinin sayısının 10 bini asla geçmeyeceği anlamına gelir. Koleksiyon adından da anlaşılabileceği üzere çeşitli “Punk” figürlerinden oluşur. Bu Punk’ların her biri benzersiz birer sanat eseridir ve satın alan kişinin mülkiyeti altına girer.

Yazının yazıldığı sırada CryptoPunks koleksiyonu, en yüksek fiyatlı 6. NFT koleksiyonu konumundaydı. Buna ek olarak, 10 bin NFT’yi içeren koleksiyonun toplam piyasa değeri 550,88 ETH civarında seyrediyordu.

CryptoPunks’ı Kim Yarattı?

CryptoPunks, 2017 yılında Larva Labs’ta çalışan Matt Hall ve John Watkinson tarafından yaratılmıştır. Başlangıçta bir deney olarak oluşturulan Punks, Ethereum Blockchain üzerine inşa edilmiştir. Koleksiyon, kripto para ve NFT alanının popülerleşmesiyle beraber en popüler ve değerli NFT koleksiyonlarından biri olarak yerini aldı. Sadece 10 bin adet bulunan Punk NFT’leri, 2017 yılında ücretsiz olarak satılmaktaydı. Ethereum üzerinden bir Punk satın almak için, ağın işlem ücretini ödemek yeterliydi. Günümüzde ise, bu dijital sanat eserlerine milyonlarca dolar harcanmaktadır. Şu ana kadar en yüksek fiyat ile satılan Punk NFT’si, CryptoPunks #3100’dü. NFT, 2021 yılının mart ayında rekor fiyata 7,58 milyon dolar değerindeki 4.200 ETH’ye satışı gerçekleşti.

CryptoPunks Nasıl Çalışır?

Ethereum ağının mevcut olarak ERC-721 isimli, NFT’ler için üretilmiş bir akıllı sözleşme dizini bulunur. Yeni ortaya çıkan birçok koleksiyon bu akıllı sözleşme ile oluşturulmaktadır. Ancak, CryptoPunks’ın yaratıldığı dönemde henüz ERC-721 bulunmuyordu. Bu nedenle LarvaLabs, Ethereum üzerinde token oluşturmak için kullanılan ERC-20 akıllı sözleşmesini kullandı. Koleksiyonun yaratıcıları, bu akıllı sözleşmeyi özelleştirip değiştirilebilir token yaratmak için kullanılan bir kontrat ile, değiştirilemez tokenler (NFT’ler) yaratmayı başardı. Mevcut olarak, her bir Punk NFT’si ERC-20 akıllı sözleşmesini kullansa da her biri eşsiz birer sanat eseridir.

CryptoPunks Nereden Alınır?

CryptoPunks NFT’lerini satın almak için koleksiyonun bulunduğu bir NFT pazarına erişmek gerekir. LarvaLabs, Punks NFT’lerin ticaretini mümkün hale getirmek amacıyla, koleksiyonun web sitesi üzerinde özel bir NFT pazarı mevcuttur. İlgili yatırımcılar, bu pazar yerine Metamask cüzdanlarını bağlayarak Ethereum (ETH) karşılığında NFT satın alımı gerçekleşir.

Bunun yanında Ethereum ağı içerisindeki en popüler NFT pazarlarından biri olan OpenSea üzerinden de Punk NFT’leri satın almak mümkündür. Ancak, OpenSea üzerindeki Punk NFT’leri ERC-20 ile oluşturulan Punk’ların ERC-721’e dönüştürülmüş halidir. Kullanıcılar, ilgilendikleri NFT’leri ERC-721 olarak satın alıp, daha sonra koleksiyonun web sitesinden ERC-20’ye dönüştürebilmektedir.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...