Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

CryptoKitties Nedir?

Paylaş

CryptoKitties Nedir? Nasıl Alınır?

CryptoKitties nedir? CryptoKitties, kullanıcıların kedi temalı NFT’leri oluşturup satabildiği Ethereum tabanlı bir NFT projesidir. Bu makalede CryptoKitties nedir, ne sunar, nasıl alınır, ne için kullanılır gibi sık sorulan soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. NFXhaber olarak, merak eden okurlarımız için derledik. Gelin bu NFT projesini birlikte inceleyelim.

CryptoKitties nedir?

CryptoKitties, özünde Ethereum tabanlı bir Blockchain oyunudur. 2017’nin aralık ayında piyasaya sürülen ve kısa sürede popüler hale gelen oyun, Axiom Zen tarafından yaratıldı. Kedileri tema alan Kitties, NFT olarak oluşturulan yavru kedileri satın alma, yetiştirme, üretme ve takas etme üzerine kurulu. Bu bakımdan proje, popüler mobil oyunlar arasında yıllardır yerini koruyan “Benim Konuşan Tom” oyununa benziyor. Ancak CryptoKittie’nin önemli bir farkı var.

Oyundaki kedilerin her biri “Genetic Algorithm” isimli bir algoritma ile benzersiz bir biçimde üretiliyor. Bu nedenle, oluşturulan CryptoKittie NFT’leri benzersiz bir görünüme sahip oluyor. Oyun içerisindeki her kedi, diğer kedilerden farklı özellikleri bünyesinde barındırıyor. Bu benzersiz özellikler arasında tüy rengi, göz rengi ve göz yapısı bulunmaktadır. Kediler, Ethereum tabanlı NFT pazarlarında alınıp satılabiliyor. Yazının yazıldığı sırada CryptoKitties koleksiyonu, 2 milyon adet benzersiz NFT’ye sahipti.

CryptoKitties ne sunuyor?

NFT koleksiyonu oyun ile doğrudan bağlantılı. Kullanıcılar, satın aldıkları NFT’ler ile oyuna katılabiliyor. Bunun yanında NFT’ler yalnızca satın alınarak elde edilmiyor. Oyun içerisinde yetişkin erkek ve dişi kediler çiftleştirilebiliyor. Çiftleşme sonucu dişi kedinin sahibi yeni bir benzersiz CryptoKittie NFT’si kazanıyor. Bu nedenle, dişi kedi sahipleri, oyun içerisinde erkek kedilere çiftleşme için para ödüyor. Çiftleştirme yoluyla elde edilen yavru kediler, nadir özelliklere sahip olabiliyor. Nadir NFT’ler, NFT pazarları üzerinde çok daha pahalıya satılıyor.

Tüm bunlara ek olarak kullanıcılar, sahip oldukları NFT’lerin ticaretini yapabiliyor. Oyun Ethereum ağı üzerinde oluşturulduğu için NFT’ler de Ethereum tabanlı olarak yaratıldı. ERC-721 akıllı sözleşmesiyle oluşturulan CryptoKittie NFT’leri, Ethereum bazlı NFT pazarlarında alınıp satılabiliyor. Bugüne kadar 1 CryptoKittie NFT’si için 100 bin dolar ödeyen kullanıcılar oldu.

CryptoKitties nasıl alınır?

CryptoKitties koleksiyonundan NFT satın almak için öncelikle Ethereum tabanlı bir NFT pazarına üye olmanız gerekiyor. Bu pazarlar arasında en popüleri OpenSea. Bu nedenle, OpenSea üzerinden satın alma işlemini anlatacağız.

CryptoKittie satın almak için ilk ihtiyacınız olan şey Ethereum’un yerel kripto para birimi olan ETH. ETH, mevcut olarak neredeyse tüm kripto para borsalarında bulunmaktadır. İlgili yatırımcılar, bu borsalara üye olup dolar ve lira gibi fiat para birimleri karşılığında ETH satın alabiliyor. İkinci olarak bir cüzdana ihtiyacınız olacak. Ethereum tabanlı cüzdanlar arasında en popüleri MetaMask. MetaMask’e üye olup ETH varlıklarınızı bu cüzdana aktarmalısınız. Bunun ardından, önceden üye olduğunuz OpenSea’ya MetaMask cüzdanınızı bağlamanız gerekiyor. Tüm bu işlemleri eksiksiz bir biçimde gerçekleştiren yatırımcılar, ETH karşılığında CryptoKittie satın alabiliyor.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...