Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Casa Batllo NFT, Türk Sanatçı Tarafından Satıldı!

Paylaş

Sanatçı Refik Anadol’un Casa Batllo NFT eseri, 1 milyon 380 bin dolara açık artırmayla satıldı. Sanatçı, NFT’yi Barcelona’da bulunan bir evin ön cephesinin yeniden tasarlayarak üretti.

NFT alanında kendine yer edinen Türk sanatçı Refik Anadol, yeni bir başarıya imza attı. Buna göre Anadol, NFT’yi ünlü mimar Antoni Gaudi’nin simgesel eseri olarak görülen evin ön cephesini yeniden tasarlayarak yarattı. “Casa Battlo: Yaşayan Mimari” isimli NFT, New York Rockefeller Plaza’daki Christie’s Müzayede Evi’nde yapılan açık artırmada satışa çıktı. Benzersiz bir dijital sanat eseri olan NFT, satışa çıkışının ardından çabucak alıcı buldu.

Casa Batllo NFT, Türk Sanatçı Tarafından Satıldı!
Casa Batllo NFT, Türk Sanatçı Tarafından Satıldı!

Casa Batllo NFT eseri, müzayedede 1 milyon 100 bin dolarlık bir teklif aldı. Ancak bu rakam, komisyonlar ile birlikte 1 milyon 380 bin dolara (21 milyon lira) ulaştı. Anadol’un eseri, bir koleksiyona bağlı olmadan, tek NFT olarak satışa çıktı.

Casa Batllo NFT, 21 milyon liraya alıcı buldu

Refik Anadol, Christie’s Müzayede Evi’nden birkaç gün önce, Instagram hesabı üzerinden bir duyuru yaptı. Anadol, paylaşımında NFT eserinin Christie’s Müzayede Evi’nin 5 günlük Spring Marquee Week akşam müzayedelerinde açık artırmaya çıkacağını açıkladı. Bunun ardından, açık artırmaya çıkan eser, 21 milyon liraya alıcı buldu.

Müzayede oldukça çeşitliydi. Casa Batllo, dünya çapındaki sanatçıların eserleriyle birlikte satışa çıktı.Müzayede 5 gün sürdü. Etkinlikte ayrıca; Monet, Picasso, Warhol, Basquiat, Banksy, O’Keeffe ve Van Gogh gibi ünlü sanatçıların eserleri yer alıyordu. Anadol, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Eserlerimin bu dev sanatçılarla müzayedeye çıkarılması büyük bir onurdur”

Bunun ardından, sözlerine devam eden Anadol, Casa Battlo NFT eseri hakkında şunları söyledi:

“Casa Batlló: Yaşayan Mimari eseri, sürekli değişen ve şehirden eş zamanlı olarak toplanan ışıkları içeriyor. Bunun yanında eser, Barcelona’nın eş zamanlı iklim verilerine göre değişiyor. Ek olarak bu dinamik eser, NFT eseri olarak yerini alan ilk UNESCO dünya mirası alanı olma özelliğini taşıyor.”

NFT, 7 Mayıs’ta Casa Batlló’nun Barselona’daki ön cephesinde haritalama projeksiyonu aracılığıyla yapıldı. Casa Batlló’nun yöneticisi Gary Gautier, NFT ile ilgili şunları söyledi:

“Casa Batllo’nun varlığı Gaudi’nin büyüsünü güçlendiriyor. Bunun yanında, Refik Anadol bu büyüyü artırmak için mükemmel bir yol arkadaşı olduğunu söylemek isterim. Onun çalışmaları, sanat ve teknoloji arasında yer alıyor ve mimarinin olanaklarını genişletiyor. Ayrıca, mekân ve zamanın ötesine yeni bir bakış açısı getiriyor. NFT; geçmişi, bugünü ve geleceği birbirine bağlayarak bize yenilikçi, hümanist ve vizyon sahibi Gaudi’yi hatırlatıyor.”

NFT ve metaverse dünyasından son dakika haberlerini derlediğimiz NFXhaber’i takip etmeyi unutmayın.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...