Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

BoredApe NFT Koleksiyonu Dalga Konusu Olmaya Başladı

Paylaş

Ryder Ripps, son derece etkili BoredApe NFT ile alay eden NFT’lerini basmaya başladı. Ripps, hicivleri, gösterileri ve bin yıllık markalar için yaptığı tasarım çalışmaları ile tanınıyor. NFXhaber olarak, detayları sizin için derledik.

Ripps’e BoredApe NFT telifi

Ripps, Pazartesi gününden bu yana yaklaşık 550 NFT bastı. Her bir NFT, Bored Apes kurgusal dünyasında zaten görülen benzersiz bir karakterine sahip. Yani Ripps maymunları taklit ediyor. Bir NFT pazarı olan Foundation, Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasasını (DMCA) kabul etmesinin ardından, bu hafta başlarında birkaç koleksiyonun ticaretini askıya almıştı.  Ripps tarafından paylaşılan bir mektuba göre, çalışmaları Bored Apes’in markası Yuga Labs’ın fikri mülkiyetini ihlal etmişti. Ripps, daha önce yaptığı telif hakkı ihlallerini savunmak için yaptığı gibi, yasa ile savaşmayı amaçladı. Ancak NFT’ler, sektörde yeniden tartışmalara yol açtı.

Ripps’in adının kısaltması olan “RR/BAYC” NFT’lerinin alıcıları, bu eylemi bir “performans sanatı” olarak görüyor.  Ripps, Yuga Labs’ın telif hakkıyla korunan öğelerini alıyor. Bunun ardından, öğelere farklı bir takas edilemez Blockchain imzası ekleyerek yeni bir bağlam üretiyor. Yani NFT’lerin görünümleri aynı olsa da anlamları oldukça farklı.

Ryder Ripps vs Bored Ape

Ripps’in NFT’lerinin neden veya nasıl kaldırıldığı belirsizliğini koruyor. Bunun yanında, Foundation pazarında yeniden listelenip listelenmeyeceği de belli değil. Yuga Labs, NFT’lerin kaldırılmasının markayla bağlantılı olup olmadığına dair sorulara bir yanıt vermedi. Ripps, alaycı BoredApe NFT öğelerini şu anda yaklaşık 200 dolar değerinde ETH’ye satıyor.

Geçen yılın temmuz ayında Ripps, bir Punk öğesini kopyalayıp/yapıştırarak, kendi NFT’sini bastı. Sanatçı, bunun ardından Twitter dahil sosyal medya platformlarında NFT’yi profil resmi olarak kullandı. Hamle, NFT sektörünün son derece değerli bir sanat koleksiyonu olan CryptoPunks’ı şoka uğrattı. Ripps’in bastığı Punk 3100, 2017 yılında Larva Labs tarafından ilk kez basılan CryptoPunk NFT’siyle aynıydı.

Geçen yıl boyunca, Ripps ayrıca Bored Ape Yacht Club’daki “ırkçı mecazlara” dikkat çekmeye çalıştı. Ripps, bir zamanlar Yuga Labs’ın takma adlı kurucularından birine atıf yaptı. Sanatçı koleksiyon içerisinde “köpek ıslıkları” ve “Nazi görüntüleri” olduğunu dile getirdi ve bunları detaylandırdı. Yuga Labs, Ripps’in suçlamalarını reddetti ve dış gözlemciler, sanatçının bazı iddialarını yüzeysel ve olarak niteledi.

BoredApe NFT büyümeye devam ediyor

Tüm tartışmalara rağmen, Bored Ape Yacht Club koleksiyonu büyümeye devam ediyor. Justin Beiber, Jimmy Fallon ve Snoop Dogg gibi ünlülerin hepsi koleksiyonun topluluğuna katıldı. BAYC “metaverse”sine bağlı yakın zamanda yapılan bir sanal arazi satışı 285 milyon doları aştı. Ayrıca ağ, satışla aynı zamana denk gelen dördüncü en yüksek ticaret haftasını gördü. Bunun sonucunda, Ethereum Blockchain’in işlem ücretlerinde (talebe bağlı olarak) bir artış gerçekleşti. Yuga Labs, kısa süre önce önde gelen girişim şirketi Andreessen Horowitz liderliğindeki finansman turunda 450 milyon dolar topladı. BoredApe NFT koleksiyonunun planlanan bir film serisi var. Bunun yanında proje, bir APE tokeni ve Blockchain ekibiyle Ethereum ağından uzaklaşıyor.

NFT nedir?

NFT’ler, ticareti yapılabilen bir varlığı, başka bir dijital veri parçasına eklemek için kullanılan bir tür Blockchain teknolojisidir. Teknolojiyi destekleyenler, verilerin kaynağını geliştirmek ve yeniden üretebilen öğelere benzersiz bir kimlik vermek için kullandıklarına inanıyor. Ayrıca NFT’ler, bazen yerleşik menkul kıymetler yasalarına aykırı görünen şekillerde, giderek artan bir şekilde para toplamak için kullanılan bir araçtır. İnovasyon ve sanatsal üretim için bir yuva olarak görülen sektör, telif hakkı yasası ve dijital bir dosyaya sahip olmanın ne anlama geldiğine ilişkin sorunları da gündeme getiriyor.

Benzer Yazılar

Solana, Magic Eden ile Birlikte cNFT’lerle Ölçeklenebilir ve Uygun Maliyetli Bir NFT Pazarı Sunuyor

Solana'nın sıkıştırılmış NFT'lerini (cNFT'ler) destekleyeceğini duyuran Magic Eden, uygun...

NFT Yatırımcıları İçin Korkulan Oluyor! SEC Stoner Cats Davasıyla Uyarılarını Doğruladı!

Kripto para piyasalarında düzenleyici baskı giderek artıyor ve SEC...

Milady Maker NFT Projesindeki İstismar Krizi: NFT Taban Fiyatında Şok Düşüş

Milady Maker adlı bir NFT projesi, Ethereum ekosisteminde yaşanan...

Animoca Brands, Mocaverse Web3 Projesi İçin 20 Milyon Dolarlık Yatırım Turunu Tamamladı

Animoca Brands, 11 Eylül tarihinde Mocaverse platformunun gelişimini hızlandırmak...

Blur, Opensea’yi Geride Bırakarak NFT Dünyasında Yeni Bir Lider Haline Geliyor

Opensea, NFT dünyasında artık en büyük oyuncu değil mi?...

Cristiano Ronaldo’nun NFT’ler Hakkında Yalan Makinesi Testi: Futbolun Yıldızı Gelecekteki Koleksiyonlarından Bahsetti

Futbol efsanesi Cristiano Ronaldo, futbol hakkında çeşitli soruların yanıtını...