Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Bored Ape Yacht Club Nedir?

Paylaş

Bored Ape Yacht Club (Bored Ape), Ethereum Blockchain üzerinde oluşturulmuş en popüler NFT koleksiyonlarından biridir. NFXhaber olarak, Bored Ape koleksiyonunu mercek altına aldık. Bu makalede Bored Ape Yacht Club hakkında merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Bored Ape Yacht Club nedir?

Bored Ape, Yuga Labs tarafından geliştirilmiştir. İlgisiz ve sıkılmış bir görüntüye sahip çeşitli maymun figürlerinden oluşan bir NFT koleksiyonudur. NFT’ler, değiştirilemez tokenlerdır ve genel kripto para birimlerinin aksine, takas veya staking amacıyla kullanılmaz. Bu bakımdan NFT’ler, birine ait olduğu kanıtlanabilen dijital sanat eserleri olduğunu söyleyebiliriz. Bored Ape koleksiyonu, Her biri eşsiz olmak üzere, 10 bin adet NFT’yi içerir.

2021 yılında ortaya çıkan NFT rüzgarıyla popülerleşen Bored Ape, Ethereum Blockchain üzerinde oluşturulmuştur. Bored Ape, ünlü isimlerin NFT’leri profil fotoğrafı olarak kullanmasıyla adından daha sık söz ettirmeye başlamıştır. Bunun yanında, Yuga Labs, Adidas gibi ünlü markalarla anlaşarak, kripto alanındaki konumunu sağlamlaştırmayı ve çeşitlendirmeyi hedeflemektedir.

Bored Ape Yacht Club’ı kim yarattı?

Bored Ape, Yuga Labs tarafından geliştirilmiştir. CryptoPunks’tan ilham alınarak oluşturulan koleksiyon, 2017 yılında piyasaya sürülmüştür. Bored Ape, bir profil fotoğrafı NFT koleksiyonu olarak çıktı. Ethereum Blockchain üzerinde piyasaya sürüldüğü günden itibaren yoğun bir taleple karşılaşmıştır. Bu koleksiyon, şu anda en yüksek piyasa değerine sahip koleksiyon ünvanını elinde tutuyor.

Bored Ape Nasıl Çalışır?

Bored Ape, 10 bin adet NFT’yi içeren bir koleksiyondur. Koleksiyon, Ethereum Blockchain üzerinde ERC-721 akıllı sözleşmesiyle oluşturulmuştur. Bir kullanıcı, Bored Ape NFT’si satın aldığında, o NFT’nin sahipliğini ifade eden bir mülkiyet belgesi de alıyor. Bunun yanında Yuga Labs, Bored Ape sahiplerine ücretsiz bir biçimde Mutant Ape ve Bored Ape Kennel Club koleksiyonlarını sundu. Bu, Kullanıcıların Bored Ape satın alarak, ileride değerlenmesi muhtemel olan ücretsiz NFT koleksiyonlarına erişebildiği anlamına geliyor.

Koleksiyonu diğer NFT projelerinden ayıran önemli özelliklerden biri ise aynı zamanda bir kulüp olması. Bored Ape kulübüne üye olmanın tek yolu ise NFT’ye sahip olmak. Bir yatırımcı, koleksiyondan herhangi bir NFT satın aldığında, NFT’lerini profil fotoğrafı olarak kullanabilmesinin yanı sıra ünlü kişilerin de bulunduğu bir Discord sunucusuna bağlanmaya da hak kazanıyor. Yalnızca 10 bin adet NFT olduğu için, Discord sunucusuna maksimum 10 bin kişi ile sınırlandırılmıştır. Bu sınırlı arz, NFT koleksiyonuna yönelik talebi artıran başlıca özelliklerden biri.

Bored Ape Yacht Club Nasıl Alınır?

NFT’leri satın almak için, Ethereum tabanlı ikincil NFT pazarlarına üye olmak gerekir. Bu NFT pazarları arasındaki en popüler ticaret yeri OpenSea’dır. Kullanıcılar OpenSea üzerinden, Bored Ape, Mutant Ape ve Kennel Club koleksiyonlarına erişebilirler. Ayrıca, bazı NFT’ler belirli bir fiyattan satılırken, bazıları açık artırma yoluyla satılmaktadır. İlgili yatırımcılar, OpenSea pazarına, MetaMask gibi bir Ethereum cüzdanını bağlayarak ve ETH karşılığında Bored Ape satın alım işlemi tamamlanır.

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...
Önceki İçerik
Sonraki İçerik