Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

BAYC Kurucu Ortağı, Hacklerden Dolayı Discord’u Suçluyor!

Paylaş

Metaverse ve NFT sektörüne katılım her geçen gün artış gösteriyor. Tüm NFT ve metaverse haberleri için NFXHaber’i takip etmeyi unutmayın. Son dönemlerde NFT piyasalarında birçok hack sorunu ile yaşanmakta. Bu yaşanan sorunlar ile birlikte yatırımcıların aklında tek bir soru var. NFT piyasası güvenilir mi? Çünkü son birkaç ay içerisinde çok önemli koleksiyonlar içinde yaklaşık 1 milyon dolardan fazla para hack ile el değiştirdi. Bored Ape Kurucu Ortağı Gordon Goner, BAYC ve Otherside güvenlik ihlali için Discord’u suçluyor. Twitter’da “Discord, Web3 toplulukları için çalışmıyor. Güvenliği ilk sıraya koyan daha iyi bir platforma ihtiyacımız var.” dedi. Bu söylemleri ile doğrudan Discord’u suçladığı görülmekte.

Discord, BAYC ve Otherside Olaylarında Gerçekten Suçlu Mu?

Özetle, BAYC ve OtherSide Discord sunucuları iki gün önce ele geçirildi. Hatta kimlik avı saldırısı, BAYC BorisVagner topluluk yöneticisinin hesabını hacklediğinde gerçekleşti. Bir eşantiyon kisvesi altında yayınlanan kötü niyetli bir bağlantı aracılığıyla, dolandırıcılar 200 ETH (358.962 dolar) tutarında birkaç NFT çaldı. Geçtiğimiz hafta yine bir KYC tipi saldırı ile Moonbirds NFT koleksiyonundan yüklü bir hırsızlık meydana geldi. Yatırımcılar arasında çok ses getiren bu dolandırıcılık olaylarının etkisi piyasa içerisinde artmaya devam etmekte. Giderek artan güvensizlik ortamı piyasada hacim oranını düşürmeye devam ediyor.

Zincir İçi Analist, Kurucu Ortağının Tweetine Yanıt Verdi

Göner, hack için Discord’u suçladı. NFT meraklıları arasında ise pekte ilgi odağı olamadı. Örneğin, bir NFT analisti ve blockchain güvenlik uzmanı olan Twitter kullanıcısı OKHotshot onunla aynı fikirde değildi. Ona göre, Göner bu konuda anlayıştan yoksundur.

OKHotshot yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

Kullanıcıların sosyal mühendislik yapması, DMS’yi açması ve kimlik avı bağlantılarına tıklaması için Discord’u suçlamayın. Suçlamadan önce aracı doğru kullanın. Kurucular güvenliği ilk sıraya koymalı, kullanıcı hatası nedeniyle meydana gelen bir şey için Discord’u suçlamamalı.

NFT projelerinde dolandırıcılık yaygın olsa da, BAYC’nin Discord hack’i ilk güvenlik ihlali değil. İki ay önce, dolandırıcılar resmi Bored Ape Instagram hesabını da hacklediler. Ayrıca sahte bir çekiliş bağlantısı yayınladılar ve toplam 2,8 milyon dolarlık NFT’leri çaldılar.

Şimdi topluluk, en büyük ve en popüler NFT koleksiyonunun güvenliğini sorguluyor. Twitter kullanıcısı 0xErick, şöyle söyledi:

Paraları ile güvenlik uzmanları ile birlikte tutacaklarını düşünüyoruz.

Böylece gelecekte, NFT’ler ve kripto paraları korumanın en iyi yolu güvenlik uzmanları olabilir.

Benzer Yazılar

XRPL Satış Setinde Yeni Rekor, Kara Para Aklama Olabilir Mi?

“XRPL Punks” koleksiyonundaki ürünlerden biri 108.900 XRP'ye yani 44.000...

Crypto.com NFT, 500 NFT’den Oluşan Drop’u Duyurdu!

Crypto.com, NFT'lerini ticarileştirmek için Female Pleasure Society ile öncü...

Web3 Ve Gizlilik Tokenleri 2023’te Suçluların Hedefleri Olacak!

Kaspersky, siber suçluların gözlerini giderek daha fazla Web3 ve...

20’den Fazla Çinli NFT Platformu Kripto Kışı Ortası Kapatıldı!

Sektördeki fonlama ve likidite düşmeye devam ederken, 20'den fazla...

Afrikans NFT Koleksiyonunun Değeri Arttı!

Afrikans NFT koleksiyonu, Gana ve Kamerun'un Katar dünya kupasındaki...

NFTEA, Dünya Kupası NFT Platformunu Başlattı!

Web3 tabanlı, NFT "Çay Evi" olan NFTEA, Dünya Kupası...