Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

BAYC Akıllı Sözleşme İşlevi Endişeye Neden Oluyor: İşte Nedeni

Paylaş

Metaverse ve NFT sektöründe her gün yeni bir olay yaşanmakta. Yaşanan bu olayların tamamı da piyasaların dengesini değiştirmekte. Bu yüzde tüm NFT ve metaverse haberleri için NFXHaber’i takip etmeyi unutmayın. Birkaç Twitter kullanıcısı endişeye neden olan “şok edici” bir BAYC akıllı sözleşme işlevine dikkat çekti. Görünüşe göre bu işlev, Bored Ape sahiplerinin mint ücreti ödemeden tek bir işlemde 30 maymun basmasına izin veriyor. BAYC akıllı sözleşme işlevi şu anda endişelere neden olan tam olarak nedir? Tüm detayları sizler için derledik.

İlk Olarak, Akıllı Sözleşme Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, akıllı sözleşme, blockchain bir kod parçası olarak depolanan dijital bir sözleşmedir. Belirli önceden belirlenmiş koşullar karşılandığında, sözleşme otomatik olarak yürütülür. Akıllı sözleşmeler, ilgili taraflar arasındaki sözleşmenin şartlarını otomatik olarak yerine getirmek için tasarlanmıştır. Akıllı sözleşmeler dijital ağı içerisinde yaşanmakta. Bu ağ akışında sözleşmeler iki kişi veya toplu bir iş anlaşması olarak uygulanabilmekte.

Ayrıca NFT’ler için, sahiplik özellikleri, işlemler, kimlikler ve daha fazlası gibi bir tokenin tüm bilgileri akıllı bir sözleşmede güvenli bir şekilde saklanır. Ek olarak, çoğu NFT akıllı sözleşmesi, NFT ticareti için bazı kurallar ve koşullar belirler. Bu kimi zaman hazır sözleşmeler üzerinden kimi zamanda koşulları taraflar belirler. NFT dolandırıcılığı için en zor yöntem ise sözleşme dolandırıcılığı.

BAYC Akıllı Sözleşme Fonksiyonu Hakkında

6 Haziran’da, foobar adıyla anılan bir DeFi-NFT geliştiricisi, BAYC akıllı sözleşme işleviyle ilgili endişelerini dile getirdi.

Her zaman sonsuz sayıda yeni OG BoredApeYC basabilen tek bir özel anahtar var.

Peki, bu tam olarak neden sorunlu?

Foobar’ın yaptığı açıklama şu sözlere yer verilmekte:

Token sözleşme sahibi (multisig değil, kişisel bir cüzdan) saldırıya uğrarsa veya phishing olursa, binlerce yeni canı sıkılmış maymunun basıldığını ve piyasaya sürüldüğünü görebilirsiniz.

Ne yazık ki, kullanıcılar bu BAYC akıllı sözleşme işlevini ilk kez işaretlemiyor. Aslında, Haziran 2021’de BAYC, “Açıkçası, bu işlevi bir daha asla çağırmayacağız ve önümüzdeki bir veya iki gün içinde mülkiyeti iptal etmeyi planlıyoruz” yanıtını verdi. Sosyal medya üzerinden tartışmalar giderek büyümekte. Bu tartışmaların son bulması için olayın açıklığa kavuşması ise şart gibi durmakta. Bu sayede NFT piyasasının güven ortamı tekrar eski haline gelebilmekte. Fakat yatırımcıların sürekli dolandırılma riski altında olması projeye olan güveni sarsmaya devam edecektir.

Benzer Yazılar

Solana, Magic Eden ile Birlikte cNFT’lerle Ölçeklenebilir ve Uygun Maliyetli Bir NFT Pazarı Sunuyor

Solana'nın sıkıştırılmış NFT'lerini (cNFT'ler) destekleyeceğini duyuran Magic Eden, uygun...

NFT Yatırımcıları İçin Korkulan Oluyor! SEC Stoner Cats Davasıyla Uyarılarını Doğruladı!

Kripto para piyasalarında düzenleyici baskı giderek artıyor ve SEC...

Milady Maker NFT Projesindeki İstismar Krizi: NFT Taban Fiyatında Şok Düşüş

Milady Maker adlı bir NFT projesi, Ethereum ekosisteminde yaşanan...

Animoca Brands, Mocaverse Web3 Projesi İçin 20 Milyon Dolarlık Yatırım Turunu Tamamladı

Animoca Brands, 11 Eylül tarihinde Mocaverse platformunun gelişimini hızlandırmak...

Blur, Opensea’yi Geride Bırakarak NFT Dünyasında Yeni Bir Lider Haline Geliyor

Opensea, NFT dünyasında artık en büyük oyuncu değil mi?...

Cristiano Ronaldo’nun NFT’ler Hakkında Yalan Makinesi Testi: Futbolun Yıldızı Gelecekteki Koleksiyonlarından Bahsetti

Futbol efsanesi Cristiano Ronaldo, futbol hakkında çeşitli soruların yanıtını...