Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Azuki NFT İçin Yolun Sonu Mu Geliyor?

Paylaş

Beklenmeyen haberler NFT topluluğuna olan güveni sarstı. Başarılı Azuki NFT koleksiyonunu piyasaya sürmeden önce, Azuki NFT’nin tasarımcısı daha önce üç NFT konseptiyle başarısız olduğunu söyledi. Geliştirici, Web3 araştırmacısı Zachxbt’in iddia ettiği gibi CryptoPhunks, Tendies ve CryptoZunks’ın arkasındaki beyni olduğunu belirtti.

Azuki NFT’nin bir kurucusu, “A Builder’s Journey” bloguna bir bağlantı gönderdi. “Azuki, web3’ün geleceği için yaratıyor” diye ekliyor.

Uzun süre için birlikte olduklarını iddia etmekte. Web3’ün Web2 ile rekabet edebilmesi için geliştiricilerin yeni yaklaşımları denemeleri gerektiğini düşünmektedir. Azuki, Phunks ve diğer projelerden öğrenilen yöntem kullanılarak geliştirildi. Bu yöntem “Yönet, takip etme” dir.

CryptoPhunks, yaratıcısı tarafından kurulan ilk NFT’dir. Görünüşe göre Phunks, Larva Lab’ın CryptoPunks’ı. Basit bir parodi koleksiyonundan, NFT uzay yaratma, çok daha fazlasını ifade eden bir harekete dönüştü.

Projenin yaratıcısına göre, katılımcılar Web3 telif hakkı kısıtlamalarını tartıştılar. Larva Labs daha sonra CryptoPhunks’a bir DMCA yayından kaldırma şikayeti gönderdi. Bu nedenle, koleksiyon sürekli olarak satıştan kaldırıldı ve OpenSea’de yeniden listelendi.

Tasarımcısına göre, Azuki NFT sayısız başarısız girişimin sonucuydu. Mirror.xyz görüntünün kaynağıdır. İkinci başarısız NFT girişimi olan Tendies’in kurucuları, sonucun “çok fazla pisliğe benzediğini” söyledi. Tendies’in para basma deneyiminin, bir fast food restoranından tavuk eti satın almaya benzemesinin amaçlandığını da sözlerine ekledi. Projeye benzer şekilde, koleksiyonun sadece %15’i gerçekten üretildi.

Son olarak, CryptoZunks’un yaratıcısı, Punks parodisine “darphane deneyimine” odaklanan yeni girişimiyle devam ediyor. Bir blog yazısında, mevcut 1000 Punk’ı daha önce hiç görülmemiş Punk kombinasyonlarının bir koleksiyonu olarak tanımladı.

Ethereum’un yüksek gaz maliyetleri nedeniyle proje sonlandırılmak zorunda kaldı. Mucit, projenin başarısızlığını topluluk desteği eksikliğine ve kilit ekip üyelerinin ayrılmasına bağladı.

Azuki NFT Kurucusu Başarısız Projelerin Mimarı Mı?

Azuki NFT’nin tarihini ve kurucularının NFT girişimleri aracılığıyla öğrendikleri yöntemleri vurguladı. Bunun yanı sıra, blog NFT topluluğunun dikkatini çekti. Twitter kullanıcısı ve Web3 araştırmacısı ”zachxbt”, Azuki’nin kurucusunu bir yıldan az bir sürede üç projeyi batırmakla suçladı.

Zachxbt’e göre, CryptoPhunks, Tendies ve CryptoZunks, hepsi halı çekicidir. Sohbet boyunca iddialarını diğer kişilerden gelen tweetlerle destekledi. Geçen yılın Ağustos ayında PaulOx, Zunk programcılarının kadınları taklit ederek 2 milyon dolardan fazla kazandıklarını tweetledi.

Çıkışından bir ay sonra Tendies yazarı, bir gönderinin başka bir ekran görüntüsüne göre, tüm faaliyetlerini durdurdu. Ayrıca sosyal medyayı ve Discord sunucusunu sildi. Sonuç olarak, Phunk kodlayıcıları ayrıldığında ancak kurucuların yaklaşık 300 Eth yaptığında devir teslimi olmadığına dair başka bir makale. Kullanıcılara göre yaratıcısı dışında CryptoPhunks kimse için mutlu sonla bitmedi.

Azuki NFT’nin bir kurucusu, başarısız projeler için tüm yükümlülüklerini yerine getirdiklerini belirterek zachxbt forumuna tepki gösterdi. Bu, ürün-pazar uyumunun orada olmadığı anlamına gelmemekte. Ancak bunun mutlak bir halı çekme olduğu anlamına da gelmeme ihtimali söz konusu. Fakat kamuoyunun pekte ikna olduğu söylenemez.

Azuki NFT’yi çevreleyen çeşitli anlaşmazlıklar var, ancak kurucunun halı çekme suçlamaları projeyi mahvetmekle tehdit ediyor. Azuki NFT şimdi ne olacak? Bekleyip ne olacağını görmekten başka seçeneğimiz yok.

Benzer Yazılar

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...

Walmart, Pudgy Penguins Oyuncaklarıyla Yenilikçi Bir Adım Atıyor

Walmart, Web3 alanında attığı adımlarla dikkat çekmeye devam ediyor....

Büyük Şirketler NFT’lerin Yükselişini Kurtarabilir Mi?

Birçok büyük şirket, değerlerinin düşüşüne rağmen hala NFT'lere büyük...

Solana, Magic Eden ile Birlikte cNFT’lerle Ölçeklenebilir ve Uygun Maliyetli Bir NFT Pazarı Sunuyor

Solana'nın sıkıştırılmış NFT'lerini (cNFT'ler) destekleyeceğini duyuran Magic Eden, uygun...

NFT Yatırımcıları İçin Korkulan Oluyor! SEC Stoner Cats Davasıyla Uyarılarını Doğruladı!

Kripto para piyasalarında düzenleyici baskı giderek artıyor ve SEC...