Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Axie Infinity Nedir, Nasıl Oynanır?

Paylaş

2021, Blok zinciri oyunlarının yükselişini gördüğümüz yıldı. Axie Infinity bu süreci iyi yönetti. Blok zinciri teknolojisinin oyunlara entegrasyonu için büyük bir potansiyel olduğunu kanıtladı. Blok zincirinin oyunlarla entegrasyonu, oyun alanında yeni bir paradigmaya yol açtı. NFXhaber olarak, detayları sizin için derledik.

Axie Infinity

Oyna ve kazan, oyuncuların oyun oynarken kazanabilecekleri konsepttir. Oyun her zaman ekonomik değer yaratmıştır. Ancak bu değer yalnızca oyun geliştiricileri tarafından sağlanmaktaydı. Oyuncular yalnızca oyun oynamanın maddi olmayan faydalarını elde edebilirler. Eğlence, topluluk duygusu, başarı duygusu, NFT’ler ve kripto para birimleri olarak oyun içi öğelere sahip olarak, oyuncular varlıkları üzerinde kontrol ve mülkiyet sahibi olabilirler. Gerçek dünya ticaretinin hizmet şartlarına aykırı olduğu mevcut durum farklıdır. Oyuncular istedikleri takdirde oyundan serbestçe ticaret yapabilirler. Ayrıca nakit paraya çevirebilirler.

Axie Infinity Nedir?

Axie Infinity, NFT’ler ve kripto para birimleri içeren, oyna ve kazan konseptli bir kart oyunudur. Aynı zamanda en yaygın olarak, Pokemon yerine Axies olarak bilinen dijital evcil hayvanlarla etkileşime girdiğiniz Pokemon benzeri bir oyun olarak tanımlanır. Oyun içi öğeler NFT’lerdir ve oyun içi para birimleri (SLP, AXS) kripto para birimi token’larıdır. Kullanıcılar, Axies’lerini takas etme ve kazandıkları kripto para token’larını kendi yerel para birimleri için satma özgürlüğüne sahiptir.

Oyunlarda, geliştiriciler genellikle oyunculara oyun içi öğeler veya oyun içi avantajlar satarak kazanırlar. Axie Infinity’de ise geliştiriciler, piyasada işlem yapma ve Axies yetiştirme gibi oyun içi etkinliklerden ücret alarak kazanırlar. Başka bir değişle bu, oyuncuları ekosisteme çekmek için mümkün olan en iyi oyunu oluşturmaya odaklanmak için oyuncular ve geliştiriciler arasında daha güçlü teşvikler yaratır. Geçen yıl, oyun 1,3 milyar doların üzerinde gelir elde etti. Pazar işlem hacmi olarak 4 milyar doların üzerine ulaştı.

Oyunun Arkasındaki Ekip Kim?

Trung Nguyen liderliğindeki Sky Mavis, oyunu inşa etti. Ayrıca bugünkü başarıya ulaşmasını sağladı. Sky Mavis, 2018 yılında Trung Nguyen (CEO) başkanlığında kuruldu. Aleksander Leonard Larsen (COO), Jeffrey Zirlin (Büyüme Lideri), Tu Doan (Sanat Yönetmeni ve Oyun Tasarımcısı) ve Viet Anh Ho (CTO) kurucu ortaklardır. Merkezi Vietnam’da bulunuyor. Üstelik kurucu ekibin oyun alanında uzun bir geçmişi mevcuttur.

Oynamaya Nasıl Başlarsınız?

Axie Infinity’ye başlamanın 4 ana adımı vardır: Bir cüzdan oluşturmak, ilk Axies setinizi satın almak, oyun içi bir hesap oluşturmak ve oyunu indirmek. Sky Mavis, sizi adım adım yönlendiren web sitesine sahiptir. Herhangi bir kripto uygulamasıyla etkileşime girmenin ilk adımı bir kripto cüzdanı kurmaktır. Ayrıca oyuncuların, Axie Infinity marketplace ile etkileşime geçmek için bir Ronin cüzdanı kurması gerekir. Eksenler piyasada Wrapped Ethereum’da (WETH) işlem görür. Oyuncular, Ronin cüzdanlarına ETH yatırabilir. Ayrıca Ramp aracılığıyla fiat para birimini kullanarak doğrudan cüzdandan satın alabilir. Bir borsada ETH’niz varsa, onu MetaMask cüzdanınıza gönderebilir ve Ronin ağına bağlayabilirsiniz. Zincire varlık almanın başka bir yolu da Binance hesabıdır. Binance, Ronin ağ entegrasyonuna sahiptir. Kullanıcılar Binance üzerinden AXS/SLP satın alabilirler. Üstelik doğrudan Ronin cüzdanlarına gönderebilirler.

Oyuncular, Ronin cüzdanlarıyla oturum açtıktan sonra pazardaki kullanıcı profili altında resmi bir oyun içi hesap oluşturabilirler. Oyuncular oyunu oynamak istiyorlarsa mutlaka bir hesaba ihtiyaçları vardır. Oyunun masaüstü sürümü mevcut. Ayrıca android cep telefonlarında bir APK dosyası aracılığıyla kullanılabilirler. Oyuncular resmi siteden ilgili dosyaları indirir. Oyun içi hesabı kullanarak giriş yapabilirler.

Axie Infinity oyununda neler yapabilirsiniz?

Oyunda mevcut sürümde yapabileceğiniz 3 ana şey var: Macera, arena ve hayvancılık. Oyuncuların macera ve arena oyunlarına katılabilmeleri için bir ekibe sahip olmaları gerektiğini unutmayın. Oyuncu, oyuna girmeden önce istediği takımı seçer.

Axie Infinity’nin Geleceği

Herkesin beklediği bir sonraki büyük güncelleme, Axie Infinity: Origin olarak da bilinen V3 güncellemesidir. Origin, oyunun önemli bir bölümüne yenilik getirecek. Yeniliklerden güncellenmiş grafikler ve güncellenmiş oyun mekaniği ön plana çıkar. Ekip, daha fazla kullanıcının oyunun mobil versiyonuna erişmesine izin vermek için Axie Infinity’nin hem android hem de iOS uygulama mağazalarında listelenmesini hedefliyor.

Origin
Origin güncellemesinden sonra, oyundan örnek bir görüntü.

Yılın ilerleyen aylarında çıkması beklenen yeni konsepti, Axie Infinity’ye yeni oyun olanakları sunacaktır. Aynı zamanda gerçek dünya PvE savaşlarının gerçekleşmesini ve stratejik savaşları gruplandırmasını sağlayarak oyunu daha sosyal hale getirecek. Oyuncular sonunda kendi benzersiz deneyimlerini topraklarının üzerine inşa edecek. Ayrıca başkaları için yeni benzersiz deneyimler yaratabilecekler.

Axie Infinity, Blok zinciri oyun alanında liderdir. Ayrıca oyun konusunda tutkulu ve güçlü bir topluluğa sahiptir. Sky Mavis büyümeye ve oyuncuları için yeni deneyimler sunmaya devam ediyor. Aynı zamanda yakında gelecek güncellemeler, yeni mekaniklerin kilidini açacak. Üstelik yalnızca ekip tarafından değil, topluluk tarafından da daha sürükleyici deneyimlerin oluşturulmasına olanak tanıyacak. Bu değişiklik, oyuncuların katkıda bulunmalarına olanak tanır ve oyunu bir sonraki seviyeye taşır. Bu sayede topluluk güçlenecektir.

Benzer Yazılar

Ledger, NFT’ler için Yeni Bir Donanım Cüzdanı Oluşturdu!

Dijital varlık güvenliği konusunda uzman şirket olan Ledger, Ledger...

Decentraland, Arazi Sahiplerine Özel Sanal Emlak Kiralamayı Başlatıyor!

Decentraland, mülk sahiplerinin mülklerini başka kişilere kiralayabileceğini açıkladı. Yeni...

Azuki, 24 Saatlik Satışlarda Yaklaşık 2 milyon Dolar Hacimle İlk Sırada Yer Aldı!

Azuki, 24 saatlik satışlarda yaklaşık 2 milyon dolar ile...

Music Magazine Kapağına Metaverse Avatarı Koydu!

Dünyanın önde gelen elektronik müzik yayınlarından biri olan Mixmag,...

NFT Alıcılarındaki Artışa Rağmen NFT Satışları Geri Çekilme Yaşıyor!

Bu haftanın piyasa verilerine göre, NFT alıcılarında yüzde 15,16'lık...

Nike İlk Yerel Web3 Spor Ayakkabısını Piyasaya Sürdü!

Nike geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruya göre, NFT ve Web3...