Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

Alibaba Metaverse Yarışına Giriyor

Paylaş

Çinli dev Alibaba, kendisini son dönemin en popüler dünyasına konumlandırmak için şimdiden üç marka kaydetti. Söz konusu markalar ise Alibaba Metaverse, Taobao Metaverse ve DingDing Metaverse.

Alibaba, İnternet kullanıcılarının sanal dünyada yeni deneyimler yaşamasına izin vermek için bir metaverse geliştirecek. Ayrıca South China Morning Post’a göre Çinli dev, beklentiyle şimdiden üç marka kaydetti. Ali Metaverse, Taobao Metaverse ve DingDing Metaverse.

Alibaba Metaverse İçin Aceleci

Metaverse, birkaç aydır web devlerinin çoğunu yönlendiren konu olmuştur. Facebook ilginç bir tanım verdi. Grubun yeni CTO’su Andrew Bosworth’a göre, “Sizinle aynı fiziksel alanda olmayan diğer insanlarla sanal bir dünya oluşturabileceğiniz bir alan. Ve yeni keşiflerde bulunabilecek bir dizi sanal dünya. Arkadaşlarınızla takılma, çalışma, oynama, öğrenme, alışveriş yapma, yaratma ve daha fazlası için fırsat”.

Facebook bir metaverse geliştirme üzerinde çalışıyor ve hatta buna büyük bir bütçe ayırmaya karar verdi. 50 milyon dolar… Geçtiğimiz hafta içinde, Çinli girişimler sanal dünyadaki deneyimleri mümkün kılmayı hedefler. Ayrca bunun için teknolojiler geliştirmeye de ilgi gösterdi.

Alibaba, Tencent, ByteDance… Yarış başladı

Bu, WeChat sahibi Tencent’e doğrudan bir yanıttır. Oysa Çinli dev, Eylül ayında “QQ Metaverse”, “QQ Music Metaverse” ve “Kings Metaverse” dahil olmak üzere metaverse bağlantılı yaklaşık yüz ticari marka için kayıt başvurusunda bulunmakta. Ayrıca Kuaishou ve iQ platformlarıyle birlikte elektrikli otomobil üreticisi Li Auto da Çin’de kendi markalarını tescil ettirdi.

Metaverse ilk olarak 1992’de Neal Stephenson’ın distopik bilim kurgu romanı Snow Crash’de ortaya çıktı. Ayrıca Steven Spielberg’in yazar Ernest Cline’ın aynı adlı romanından uyarlanan filmi Ready Player One’ın 2018’deki başarısıyla birlikte büyük teknoloji şirketlerinde metaverse yaratma fikri filizlenmeye başladı. Tencent Music , sanal bir konser organizatörü olan Wave’e bile yatırım yaptı.

Bu arada, TikTok ve Douyin’in sahibi olan şirket ByteDance, şu anda 772 milyon dolar değerinde bir sanal gerçeklik şirketi olan Pico’yu satın alacak. Yeni şirketlerin meta dünyayı tanıması giderek hızlanmakta… Intelligence’ın raporuna göre, metaverse endüstrisi 2024 yılına kadar 800 milyar dolar değerinde olabilir…

Benzer Yazılar

OpenSea Studio: Sanatçılar İçin NFT Koleksiyonu Oluşturma ve Tanıtma Platformu

OpenSea, 3 Ekim tarihinde yeni bir özelliği olan OpenSea...

Pudgy Penguins: Walmart İşbirliği ile NFT Projesi Rekor Kırıyor

NFT Projesi Pudgy Penguins, Sadece Bir Duyuruyla Satışlarını Üç...

Eylül Ayının Kazandıran NFT Projeleri: Proje Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eylül Ayında Kazandıran NFT Projeleri: Projeleri Seçerken Nelere Dikkat...

NFT Piyasasında Değer Tartışması: Rolling Stone Raporu İle Ortaya Çıkan Gerçekler

Rolling Stone dergisi, NFT'ler hakkında yapılan bir araştırmaya atıfta...

Eski SEC Başkanı John Reed Stark: NFT’ler ve Kripto Paraların Değeri Yok Olacak!

Eski SEC Başkanı John Reed Stark, kötü piyasa koşulları...

Binance NFT, SAND Stake ve Polygon Desteğini Sonlandırma Kararı: NFT Piyasasında Değer Kaybı Devam Ediyor

NFT piyasası gün geçtikçe değer kaybediyor. Olumsuz piyasa koşulları...