Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

ABD Ordusu Metaverse Dünyasını Başlatılıyor

Paylaş

Pek çok teknoloji, perakende ve finans şirketi Metaverse sürümleri üzerinde çalışmaya başladığını açıkladı. Son edinilen bilgilere göre, ABD ordusu da kendi dijital dünyasını yaratıyor. NFXhaber olarak, detayları sizin için derledik.

Metaverse

Muhtemelen Mark Zukerberg’in son 12 ayda Metaverse’i hakkında defalarca konuştuğunu duymuşsunuzdur. Görünüşe göre, insanların sosyalleşmesine, oynamasına ve içinde çalışmasına izin verecek dijital dünyayı yaratmaya kararlı. Metaverse yılın moda sözcüğü haline geldiğinden beri, hemen hemen bütün şirketler, milyonlarca dolara dijital araziler satın alarak bunun bir parçası olmak için yarıştı. Ticari bir Metaverse yakın gelecekte uzak olsa da, ABD ordusu şimdiden kendi Metaverse’ünü yaratıyor.

Metaverse Dünyasında ABD Ordusu

Genel olarak, Metaverse heyecan verici görünüyor. Üstelik, AR kaskları, VR ortamları ve 3D simülasyonlar gibi Metaverse’in ayrı bileşenlerine baktığınızda harika bir oluşum görüyoruz. Ordu, bu bileşenleri yıllardır eğitim ve tatbikatlar için kullandı. Ancak, ticaret dünyasının Metaverse ile yapmayı planladıkları ile ordunun aklındakiler arasında önemli farklılıklar var. En önemli fark kontroldür. Zuckerberg ve diğer Silikon Vadisi girişimcileri herkesin katılabileceği açık bir dünya yaratmak isterken, ordu kontrol edebileceği kapalı bir sistem yaratmak istiyor.

Ordu Metaverse Dünyasını Niçin Kullanacak?

Son on yılda ABD ordusu, pilotlarını ve denizcilerini eğitmek için sanal gerçekliği kullandı. Örneğin 2019’da ordu, eğitimde kullanmak üzere 120.000 VR kulaklık aldı. Ordu ayrıca zor süreçlere neden olan koşulları yeniden planlayarak askerlere yardım için VR kullanıyor. Askerler üzerinde yapılan araştırmalar, bu sorunlar üzerinde çalışılmasına ve semptomların iyileştirilmesine yardımcı olacağını göstermiştir. Ordu, operasyonları güvenli, sanal bir ortamda yürütmenin bir yolu olarak Metaverse ile daha yakından ilgilenmeye başladı. Bu tür ortamlar, askerlerin hayatlarını riske atmadan yeni taktikleri, silahları ve stratejileri test etmesine olanak tanıyor.

Ordu, yıllardır eğitim ve simülasyonlar için VR teknolojisini kullanıyor. Son zamanlarda savaş alanında askerlere yardım etmek için AI yardımcıları üzerinde çalışmaya başladı. Bu sanal asistanlar, eylemlerine ve konumlarına bağlı olarak, konuşma ve grafikler aracılığıyla kara birliklerine tavsiyelerde bulunmakta. Hava Kuvvetleri ayrıca, savaş pilotlarını sanal uçaklar kullanarak eğitmek için AI kullanıyor.

Gerçek Metaverse’e Ne Kadar Yakınız?

Metaverse hala emekleme aşamasındadır. Ancak ordunun çalışmalarının gösterdiği gibi, bunun tam teşekküllü bir versiyonunu görmemiz çok uzun sürmeyecek. Nihai sonucun nasıl görüneceği henüz belli değil, ancak ordunun onu şekillendirmede büyük rol oynayacağı kesin. Yani, Metaverse’in boş bir hayal olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyor olabilirsiniz. Tam anlamıyla gerçek olma yolunda ilerliyor.

Benzer Yazılar

Ledger, NFT’ler için Yeni Bir Donanım Cüzdanı Oluşturdu!

Dijital varlık güvenliği konusunda uzman şirket olan Ledger, Ledger...

Decentraland, Arazi Sahiplerine Özel Sanal Emlak Kiralamayı Başlatıyor!

Decentraland, mülk sahiplerinin mülklerini başka kişilere kiralayabileceğini açıkladı. Yeni...

Azuki, 24 Saatlik Satışlarda Yaklaşık 2 milyon Dolar Hacimle İlk Sırada Yer Aldı!

Azuki, 24 saatlik satışlarda yaklaşık 2 milyon dolar ile...

Music Magazine Kapağına Metaverse Avatarı Koydu!

Dünyanın önde gelen elektronik müzik yayınlarından biri olan Mixmag,...

NFT Alıcılarındaki Artışa Rağmen NFT Satışları Geri Çekilme Yaşıyor!

Bu haftanın piyasa verilerine göre, NFT alıcılarında yüzde 15,16'lık...

Nike İlk Yerel Web3 Spor Ayakkabısını Piyasaya Sürdü!

Nike geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruya göre, NFT ve Web3...